Epstein-Barr Virüsüne Dikkat!

Uzman Dr. Emre Öztürk, Epstein-Barr Virüsü'ne karşı uyardı. Yakın temasın virüslerin yayılmasında önemli bir rol oynadığını belirtti.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Uzman Dr. Emre Öztürk, yakın temasın, özellikle öpüşme ve sık kucaklaşmanın, Epstein-Barr virüsü gibi hastalıklara davetiye çıkartabileceğini açıkladı.

Medical Park Ordu Hastanesi'nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emre Öztürk, Epstein-Barr virüsünün öpücük hastalığına neden olduğunu belirtti. Bu virüsün tükürük yoluyla temas, öpüşme ve paylaşılan içecek veya yiyecekleri kullanma gibi yakın temaslarla yayılabildiğini vurguladı. Hastalığın ateş, boğaz ağrısı, yorgunluk ve iştahsızlık gibi belirtilerle kendini gösterdiğini ifade etti. 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek Önemli

Epstein-Barr virüsünün öpüşme yoluyla bulaşan bir hastalık olduğunu dile getiren Dr. Öztürk, kişisel hijyen ve yakın teması azaltmanın virüsün yayılmasını engelleyebileceğini belirtti. Ayrıca, bağışıklık sistemini güçlendirmenin de virüsten korunmada önemli olduğunu söyledi. 

Epstein-Barr Virüsüne Dikkat!

İlaç Kullanımı Gerekebilir

Özellikle tükürük yoluyla bulaşan enfeksiyonların sık görüldüğünü ifade eden Dr. Öztürk, Epstein-Barr virüsü enfeksiyonunun yaygın bir belirtisinin öpücük hastalığı olduğunu aktardı. Bu hastalığın ateş, boğaz ağrısı, lenf bezlerinde şişlik, yorgunluk ve karaciğer ile dalak büyümesi gibi belirtilerle karakterize olduğunu belirtti. Mononükleozun genellikle kendiliğinden iyileşen bir hastalık olduğunu, ancak bazı durumlarda ilaçların gerekebileceğini ekledi. 

Uzmana Görünmeli 

Dr. Öztürk, Epstein-Barr virüsünün Hodgkin lenfoması, Burkitt lenfoması, nazofarenks kanseri gibi kanser türleriyle ilişkilendirildiğini söyledi. Virüsün bir kez enfekte olan bir kişide ömür boyu latent bir enfeksiyon oluşturabileceğini ve belirli bir dönemde aktif hale gelerek hastalığa neden olabileceğini belirtti. Hastalıkla ilgili herhangi bir sağlık sorunu yaşayan kişilerin bir sağlık uzmanına danışması gerektiğini vurguladı.

23 Şub 2024 - 17:17 Ordu/ Ordu- Sağlık

Mahreç  Hayatgazetesi Ordu