Sağlık Krizi: Randevu Yok, Vatandaş Ne Yapacak?

Ordu’da Devlet Hastanesi ile Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin fiziki yetersizliklerinden dolayı birçok vatandaş kimi dallarda randevu bulup muayene olamıyor. Randevu alamayıp muayene olamayan vatandaşlar ne yapacak?

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
Sağlık Krizi: Randevu Yok, Vatandaş Ne Yapacak?
Sağlık Krizi: Randevu Yok, Vatandaş Ne Yapacak?
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu’da vatandaşlar ve özellikle hastalar yeni Şehir Hastanesi’nin hizmete girmesini dört gözle bekliyor. Ordu’da mevcut hastanelerin fiziki yetersizlikleri ve hekim eksiklikleri gündeme gelirken vatandaşlar da randevu bulamadıklarından şikayet ediyorlar. Ordu’da birçok yan dalda vatandaşlar randevu bulamadıkları için muayene olamadıklarını söylüyor.

Sağlık Krizi: Randevu Yok, Vatandaş Ne Yapacak?

“Yan Dallarda Hekim Eksik”

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ordu İl Başkanı Tülay Karadeniz, Ordu’da özellikle yan dallarda hekim eksikliğine vurgu yaparak, “Özellikle yan dallarda yani romatoloji ve hematoloji gibi yan dallarda hekim tek. Hatta şehirde tek ve bazılarında ise Ordu ve Giresun'da tek hekim oluyor. Tek hekimin iki şehrin hastasına yetişme şansı yok. Hekim azlığından kaynaklı olabiliyor. Bazı hekimlerin de günlük hasta kotaları oluyor. Mesela 20 hastadan fazlasına bakmıyor. Aslında doğru ve etik olan da bu zaten” dedi.

Sağlık Krizi: Randevu Yok, Vatandaş Ne Yapacak?

“Hastanelerde Fiziki Eksiklik Söz Konusu”

Hastane binalarındaki fiziki eksikliğe de dikkat çeken Tülay Karadeniz, “Ordu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin fiziki yetersizliğinden dolayı hekimler poliklinikleri sırayla yapmak zorunda kalıyorlar. Bir gün biri, diğer gün biri şeklinde. Bu tarz fiziki yetersizliklerden kaynaklanan sorunlar da söz konusu” diyerek açıkladı.

“Vatandaş Hastaneye Gidemiyor”

Vatandaşların randevu alamadığı için hastaneye gidemediklerini açıklayan Tülay Karadeniz, şu ifadeleri kullandı; “Bakanlığın ‘biz kapılarda sıra bekleme işini kaldırdık’ açıklaması çok haklı. Çünkü insanlar randevu alamadığı için hastaneye de gelemiyor. Hastaneye gelip de sıra alıp muayene etme sistemini zaten kaldırdı. Vatandaş hastaneye hiç gelemiyor ki. Çünkü randevu almadan gelmesinin bir anlamı yok.”

“Hekim Sayısı ve Fiziki Şartlar Düzeltilmeli”

Acilen bina yetersizliklerinin giderilmesini isteyen Tülay Karadeniz, sözlerini şu şekilde bitirdi; “İvedilikle hekim sayısının ve fiziki şartların düzeltilmesi gerekir. Ordu Eğitim Araştırma Hastanesi’ne yeni bir bina yapıldığında en azından poliklinik odaları artar ve her gün hekimler poliklinik yapabilirlerse o zaman bu sorunlar bir nebze olsun çözülebilir. Ordu Devlet Hastanesi’nin yaptığı gibi Ordu Eğitim ve Araştırma Hastanesi de ek poliklinik binaları kiralarsa bu sorunlar bir miktar çözülür.”

Özel Haber: Soner Özdemir

23 Şub 2024 - 17:54 Ordu/ Ordu- Sağlık

Mahreç  Soner Özdemir