2024 Emeklilerin Yılı (!)

Emekliler, hayat pahalılığıyla mücadele edememekten yakınıyor. Asgari ücretin 17 bin lira olduğu günümüzde 10 bin lira maaşa mahkum edilen emekli, 1 ay boyunca çay simitle beslenirse aylık masrafı 7920 lira ediyor.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
2024 Emeklilerin Yılı (!)
Haber albümü için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Refah Partisi'nde siyaset yaparken 1993 yılında dönemin Başbakanı Tansu Çiller'i eleştirdiği "simit hesabı", günümüzde ülke ekonomisinin durumuna ilişkin pratik bir gösterge haline geldi.

Erdoğan, o dönemde beş kişilik bir ailenin üç öğünü çay simitle geçse bile bütçelerinin yetersiz kalacağını vurgulamak için bu etkili hesabı kullanmıştı.

Bu basit fakat anlamlı hesap, zaman içinde ekonomik durumu somut olarak ifade etmek için sıklıkla kullanılan bir ölçüt haline geldi.

Asgari ücretin 17 bin liraya çıktığı günümüzde, emekli maaşının 10 bin lira olmasını emekliler tarafından sert bir dille eleştiriliyor.

2024 Emeklilerin Yılı (!)

Aylık Çay Simit Masrafı 7920 Lira

Dört kişilik bir emekli ailesinin her öğünde bir simit yediklerini varsayalım. Şu anda simit 12 buçuk lira, bir bardak çay da 10 liradan satılıyor. Bir kişi 3 öğün çay simit yiyerek karnını doyurduğunda günlük 66 lira ediyor. Bunu dört kişilik çekirdek bir aile için hesapladığımızda günlük masraf 264 lira oluyor.

Aynı dört kişilik aile bir ay boyunca sadece çay simitle beslenirse, 7920 lira tutuyor.

Emekliye verilen maaş 10 bin lira. Doğalgazı, kira, faturalar, yemek masrafları hariç. Emeklinin 1 ayda harcadığı çay simit hesabı aldığı maaşın yüzde 50'sinin çok üstünde. Bu hayat pahalılığına rağmen emekliye zamlı hali ile 10 bin lirayı maaş ödenmesi, emeklinin elini kolunu bağlamış durumda.

2024 Emeklilerin Yılı (!)

 Bu yılı emekliler yılı ilan edilmişti. Peki, emeklilerin bundan haberi var mı?

Özel Haber/Nergis Kobak

23 Şub 2024 - 16:45 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak