Balıkçıların Sorunları Konuşuldu

TBMM Balıkçılık ve Su Ürünleri Araştırma Komisyonu, sektördeki sorunların tespiti ve çözüm önerilerini belirlemek üzere yoğun bir çalışma sürecini tamamladı.

Burak  Yıldız
Burak Yıldız Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

TBMM Balıkçılık ve Su Ürünleri Araştırma Komisyonu Başkanı İsmail Emrah Karayel, komisyonun sektördeki sorunları belirlemek ve çözüm önerileri sunmak için yaptığı çalışmaları tamamladıklarını açıkladı. Komisyonun sektördeki engellerin kaldırılması için gerekli adımları atmaya hazır olduklarını vurguladı. 

Sektör Sorunlarının Belirlenmesi için Çalışmalar

Karayel, komisyonun sektör paydaşlarını ve mesleki örgüt temsilcilerini Meclis'e davet ederek sorunlarını dinlediklerini, ardından saha ziyaretleri gerçekleştirdiklerini ifade etti. Ege, Akdeniz, Karadeniz ve Marmara Denizi ile iç sulardaki avcılık faaliyetlerini incelediklerini ve 4 aylık süreçte 190 saatlik çalışma yaptıklarını belirtti. Komisyonun toplamda 2 bin sayfa tutanak tuttuğunu ve 11 bin kilometre yolculuk yaptığını aktardı.

Rapor Hazırlık Süreci

Karayel, raporun mayıs ya da haziran ayında tamamlanmasını öngördüklerini belirtti ve rapor hazırlık sürecinde akademisyenlerden de destek alacaklarını ifade etti. Türkiye genelindeki balıkçı kentlerini ziyaret ettiklerini ve saha çalışmalarını titizlikle gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Ordu Ziyareti

Araştırma komisyonunun Karadeniz'e kıyısı bulunan 6 ili kapsayan araştırma gezisi kapsamında Ordu’yu da ziyaret ettiğini belirtti. Bu ziyaretlerin sektördeki sorunların daha iyi anlaşılması ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi için önemli olduğunu dile getirdi.  

23 Şub 2024 - 19:00 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Burak Yıldız