Turşuda En Önemli Şey Yöresel Ürünlerin Olması

Evde turşu kurarken ev yapımı sirke kullanılması gerektiğini kaydeden Meryem Koçoğlu, yöresel ürünlerin de kullanılması gerektiğine dikkat çekti.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri
Turşuda En Önemli Şey Yöresel Ürünlerin Olması
Haber albümü için resme tıklayın

Kadın girişimci Meryem Koçoğlu, tuzsuz ve doğal turşu yapımı konusunda önemli bilgiler paylaştı. Koçoğlu, turşu yapımında sirke ve tuzun dışında doğal yöntemlerle lezzetli sonuçlar elde edilebileceğini belirtti. Özellikle yöresel ürünlerin kullanıldığı turşuların, geleneksel yöntemlerle hazırlanarak sağlıklı ve doğal bir seçenek olduğunu vurguladı. 

Turşuda En Önemli Şey Yöresel Ürünlerin Olması

Turşu İçin Evde Yapılan Sirke Daha İyi"

Koçoğlu, turşu yapımında kullanılan sirkenin, turşunun ekşiliğini sağladığı için dikkatli bir şekilde seçilmesi gerektiğini belirtti. Özellikle kendi üretimleri olan 10 farklı çeşit el yapımı sirkenin olduğunu paylaştı. Ev hanımlarının da evde doğal sirkelerden elde ettikleri lezzeti turşu kurarken içinde kullanması gerektiğini vurguladı. Bu sirkeler arasında elma, susuz elma, beyaz üzüm, cennet hurması, alıç, yeni dünya ve kara yüzüm gibi çeşitler bulunduğunu kaydetti.  Turşuda En Önemli Şey Yöresel Ürünlerin Olması

"Elma Sirkesi Kullanılmalı"

Turşu yapımında kullanılan malzemelerin kalitesinin ve doğallığının önemine vurgu yapan Koçoğlu, turşularında sadece doğal malzemeler kullanarak sağlıklı ve lezzetli ürünler elde ettiklerini belirtti. Turşularda özellikle elma sirkesinin büyük rol oynadığını vurguladı. tüketicilerin özellikle elma sirkesini tercih ettiğini belirtti. 

  Özel Haber

23 Şub 2024 - 16:20 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Sibel Yılmaz