Milli Gelirde Son Sıralarda!

Ordu’nun kişi başına düşen milli gelirde Doğu Karadeniz’de son sırada olduğunu hatırlatan OSMMMO Başkanı Ender Sönmez, “İlimizi seviyoruz ama yeterli yatırımları yapmıyoruz. Sanayi burada çok önemli. Sanayinin gelişmesi için de demiryolu ve liman şart” diyerek açıkladı.

Mustafa Özdoğru
Mustafa Özdoğru Tüm Haberleri

Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (OSMMMO) Başkanı Ender Sönmez, yatırımları Ordu’ya çekme noktasında adımlar atılması gerektiğinin altını çizerek, lojistik sorununun sanayinin gelişmemesinde en büyük faktör olduğunu söyledi.

“Ordu’nun Yatırımlara İhtiyacı Var”

Ordu’nun gelişebilmesi için yatırımlara ihtiyacı olduğunu aktaran Ender Sönmez, “Kişi başına düşen milli gelir illere göre açıklandı. Maalesef Ordu ili 5 bin 78 dolarda kaldı. Türkiye ortalaması ise 12 bin dolar civarında. Türkiye ortalamasının bile çok daha altındayız. Hatta Doğu Karadeniz’de de son sıradayız. Ordu çok güzel, hepimiz çok seviyoruz ilimizi. İlimize bağlılığımız, duygumuz hat safhada. Fakat ekonomiye katkı anlamında gereken değerleri üretemediğimiz rakamlardan da belli. Bunun en önemli etkenlerinden bir tanesi sanayinin daha da gelişmesi. Yalnızca bir mal alım satımı yapan bir il konumundan artık dışarı çıkmamız lazım. Fakat tabi ki sanayinin gelişimini bazı faktörler etkiliyor. Özellikle lojistik. Yine taleplerin olduğu bölgelere ve ham maddelere uzak olmamız da bazı faktörler. Lojistiklerden dolayı ciddi maliyetler yükleniyor. Bu talepleri başka bölgeler karşılıyor. Yatırımlar daha yakın bölgelere yapılıyor. Fakat tabi ilimizde bazı çalışmalarda söz konusu. Yeni bir organize sanayi bölgesinin açılması için yer tahsisleri başladı. Taleplerde söz konusu. Umarız ki ciddi bir sermaye grubunu da buraya çekeriz ve burada da sanayi daha da yukarılara yükselir.” diye konuştu.

“Sanayi İçin Liman ve Demiryolu”

Ordu’da limanın da olmayışının ciddi bir sorun olduğunu ve demir yolunun olmayışının da gerçekten ilimizi olumsuz etkilediğini belirten Sönmez, sözlerini şöyle tamamladı; “Sanayinin gelişmesi önemli bir etken. Turizm bölgesiyiz. İlimizde yıllardır yapılan yatırımlar ile ciddi bir turizm potansiyeli oldu. Artık bu rakamlara yansıyacak şekilde bu yatırımları ticari kazançlara çevirmemiz ve paraların il dışından, ülke dışından olsun turizm gelirlerini de artık bu bölgeye kazandırmamız gerekiyor. Paranın yerelde kalması da çok önemli. Dışarıdan gelen başka yerlerde şirket merkezi olanların burada şubeleşerek olması değil, yerele çok büyük önem düşüyor. Bütün güçlerin de bir araya gelmesi. Tek başımıza yapamasak ta ortakçılıkla beraber bu yatırımları buraya yapmamız gerekiyor. O zaman ilimizde bugün söylenen rakamlardan çok daha farklı rakamları konuşabiliriz. Şu anda 2004’ün dahi altındayız. 7 bin dolarlar seviyesine çıktığımız yıllar var milli gelir seviyesinde. Ondan sonra sürekli bir aşağı inme var. Umarız ki özellikle turizm anlamında yapılan yatırımların meyvelerini bundan sonra toplamaya başlarız.”

Ordu Hayat/Tevfik Kul ( Özel Haber)

23 Şub 2024 - 11:10 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Tevfik Kul