Kokarcadan 6 Hamlede Kurtul!

Kahverengi kokarca ile mücadelede nasıl önlem alınmalıdır? Fatsa İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, kokarca böceğinden kurtulmanın altı adımını paylaştı.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri

Fatsa İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, kahverengi kokarca ile mücadelede etkili yöntemlerin altı yolunu paylaştı. Bu önlemler, kahverengi kokarcanın fındık ürünleri ve birçok sebze-meyveye zarar vermesini engellemeyi hedefliyor. İşte mücadelenin önemini vurgulayan o altı madde:

1- Canlı ve ölü böcekleri iç mekanlardan temizlemek için bir elektrikli süpürge kullanın.

2- Evde veya çevrede bulunan sıhhi tesisat borularının çatlaklarını kapatın ve delikleri doldurun. Bu, zararlıların potansiyel giriş noktalarını azaltacaktır.

3- Evinizde şömine varsa, zararlıları uzak tutmak için baca üstünü kapatın.

Kokarcadan 6 Hamlede Kurtul!

4- Zararlıyı çekmemek için evdeki yiyecek artıklarını düzenli olarak temizleyin.

5- Ev yakınlarında bulunan bitkilerde kahverengi kokarca tespit edilirse, mücadele için İl veya İlçe Tarım Müdürlüklerine başvurun.

6- Kahverengi kokarcadan korunmak için zararlıların potansiyel olarak giriş yapabileceği çatlakları kapatın ve iç mekanları temiz tutun.

7- Bu altı madde, kahverengi kokarca ile mücadelede etkili bir strateji oluşturmak için önemli adımları içeriyor. Bilinçli ve düzenli bir şekilde bu yöntemlerin uygulanması, zararlıların yayılmasını engelleyerek tarımsal ürünlerin korunmasına yardımcı olacaktır. 

23 Şub 2024 - 10:50 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Sibel Yılmaz