Uzman Uyardı: Ordu’da Kiralar Patlayabilir!

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kiralık konutları tespit için başlattığı çalışmayı değerlendiren BÇ Yapı Emlak Müşavirliği İşletme Sahibi Bilal Çakmak, Ordu’da kira fiyatlarının patlamasına neden olacağını açıkladı.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
Uzman Uyardı: Ordu’da Kiralar Patlayabilir!
Haber albümü için resme tıklayın

Hazine ve Maliye Bakanlığı kira geliri potansiyeli olan konutların tespiti için çalışma başlattı. Bakanlık bu yıl yaklaşık 2 milyon konutu kontrol ederek, kiralık konutları belirleyecek. Denetimlerle kira gelirlerinin vergi dışı bırakılmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Ancak bu durum yükselen kiraların daha da artmasına yol açabilir.

Uzman Uyardı: Ordu’da Kiralar Patlayabilir!

BÇ Yapı Emlak Müşavirliği İşletme Sahibi Emlak Uzmanı Bilal Çakmak, bu ekonomik sıkıntının içerisinde zaten yüksek olan kira fiyatlarının daha da arttıracağını açıkladı.

“Kirayı Vermekte Zorlanıyorlar”

İnsanların kira vermekte zorlandıklarını belirten Bilal Çakmak, “Zaten ekonomik sıkıntı var, insanlar zar zor geçinirken bir de böyle cezalar getiriyorlar. Ev sahiplerinin yıllık gelir vergilerini vermesi gerekiyor. Bunu zaten çoğu ev sahibi ödüyor ama burada bizim gurbetçimiz çok ortada. Bu gurbetçilerin evlerini geziyorlar. Burada kim kalıyor ve ne amaçla kaldığı sorgulanıyor. Sanki ceza yazmak için bir bahane arıyorlar” dedi.

Uzman Uyardı: Ordu’da Kiralar Patlayabilir!

“En Çok Gurbetçiler Etkileniyor”

Bu durumdan gurbetçilerin de çok etkilendiğine dikkat çeken Bilal Çakmak, “Ben kendi binamdaki bir gurbetçi komşum adına işlem yapılmaması için gidip ifade verip imza atmak durumunda kaldım. Çünkü gurbetçi yurt dışında ve cevap verebilecek kimse yok. Uzun ve zorlu bir süreç oluyor” diyerek açıkladı.

“Kiralar Daha Çok Artar”

Bilal Çakmak, denetimlerin kiraya olumsuz yansıyacağını vurgulayarak, şu cümlelere yer verdi; “Bu ilave vergiler ve cezalardan dolayı kiralar da etkilenecektir. Ev sahipleri bunları bir türlü vatandaşın sırtına koyacak. Ya hiç kiraya vermeyecek ve bu sefer kiralık ev sayısı azalacak ya da ne de olsa vergisini veriyorum diyerek kira fiyatlarının üzerine bir miktar daha ilave edecek.”

“Kiralar 25 Bin Lirayı Buldu”

Ordu’da kiraların çok arttığını sözlerine ekleyen Bilal Çakmak, “Ordu’da kira fiyatları zaten fazlasıyla yükseldi. Kiralar 25-30 Bin liraları buldu. Son olarak Altınordu İlçesi Durugöl Mahallesi’nde aracı olduk ve 25 Bin liraya kiraya ev verdik. Bu durum Ordu’da kiraların daha da artmasına neden olabilir” ifadelerini kullandı.

Beyanname İnternetten Doldurulabiliyor

Diğer taraftan Beyanname başvuruları ikametgahın bulunduğu bölgedeki vergi daireleri aracılığıyla yapılabiliyor. Ayrıca internetten de başvurmak mümkün. Dijital vergi dairesinin internet adresi olan https://dijital.gib.gov.tr/ üzerinden de başvuruları yaparak beyanname doldurulabiliyor.

Özel Haber: Soner Özdemir

23 Şub 2024 - 08:30 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir