Başkandan Fiyat Uyarısı: Çok Büyük Kaybediyorlar!

Her Ramazan ayı yaklaşırken yaşanan fiyat artışlarına dikkat çeken Ordu Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Mustafa Nasuhbeyoğlu, “Nasıl olsa satılacak hesabıyla beraber fiyatlara yükleniyorlar fakat çok büyük kazanırken aslında çok büyük de kaybediyorlar” diyerek esnaflara seslendi.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri

Her Ramazan ayında tüm Türkiye’de gıda ve tatlı ürünlerine gelen zamlar konuşuluyor. Ramazan ayı yaklaşırken Ordu’da da vatandaşlar tarafından en çok tüketilen gıda ürünlerine zam gelmesi bekleniyor.

Ordu’daki esnaflara seslenen Ordu Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Mustafa Nasuhbeyoğlu, her Ramazan ayı yaklaştığında yapılan fırsatçılığın bırakılarak ürünlerin fiyatlarına zam yerine indirim yapmalarını istedi.

“Nasıl Olsa Satılacak Hesabı Yapıyorlar”

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte gelecek zamlar hakkında açıklama yapan Ordu Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Mustafa Nasuhbeyoğlu, “Her Ramazan geldiğinde İslam ülkesiyiz ve Müslümanlıktan bahsediyoruz ama maalesef ürünlere zam yapılıyor. Ramazan ayında insanların rahat oruç tutması için bile aldıklarını zamlı fiyatlara verebiliyorlar. İşte herkes kendi kafasına göre nasıl olsa satılacak hesabıyla beraber fiyatlara yükleniyorlar fakat çok büyük kazanırken aslında çok büyük de kaybediyorlar” dedi.

“Fiyatları Aşağıya Çekmemiz Lazım”

Ürünleri fahiş fiyatlardan satanların yanlış yaptığını vurgulayan Başkan Nasuhbeyoğlu, “Ramazan'da Müslüman ülkesiysek imkanlar dahilinde bunların fiyatlarını elimizden geldiği kadar aşağı çekip bütün insanların ya da bütün oruç tutan ve dini vecibelerini yerine getiren insanların daha kolay ulaşabilir duruma getirmesi lazım. Ancak maalesef son yıllarda özellikle son 5 yıldır Ramazan geldiğinde bir şeyler oluyor ve herkes elindeki ürünün değerinin misline ya da katına satmaya başlıyor.  Nasıl olsa insanlar bizden almak zorunda diyerek yapıyorlar ama yanlış yapılıyor” diyerek açıkladı.

“Belirli Bir Kar Marjı Yok”

Başkan Nasuhbeyoğlu, perakende yasası olmadığı için sıkıntıların olduğunu söyleyerek, “Hala perakende yasası belli bir kritere bağlanmadığı için belli bir kar marjı yok. Yaklaşık 25-30 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti serbest piyasa ekonomisine geçti ve bu yüzden de birtakım değerlerimizi kaybettik. Hala da bu şekliyle beraber devam ediyor. Aslında üreten firmalar fiyatları ürünün üzerine yazmalı. Bunu yapan firmalar var. Diğer türlü bu şekilde sıkıntılar olabiliyor” açıkladı.

Özel Haber: Soner Özdemir

22 Şub 2024 - 15:50 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir