Büyükşehir’de ORBEL İşçileri Sevinçli OSKİ İşçileri Hüzünlü!

Ordu Büyükşehir Belediyesi, ORBEL işçilerine %120 zam yaparak sevinç yarattı. Ancak OSKİ çalışanlarının zam oranı belirsizliğini koruyor. OSKİ'ye aynı zam oranının uygulanmamasının nedeni, Belediye-İş ile Hizmet-İş arasındaki anlaşmazlık olarak iddia ediliyor.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından ORBEL işçilerine yönelik iş sözleşmesi yapılarak çalışanların maaşlarına yüzde 120 zam yapıldı. Ancak yapılan zam ile birlikte Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı OSKİ çalışanların da maaşlarında artış olacağı söylendi. Ama bu zam artışının oranı henüz belirtilmedi.

Hizmet-İş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keskin yaptığı konuşmada, “OSKİ Genel Müdürlüğü ORSAŞ A.Ş’de çalışan arkadaşlarımız için yapmış olduğumuz başvuru sonucu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından Sendika’mıza verilen yetki belgesine diğer sendika tarafından itiraz edilerek toplu iş sözleşmesi yapma hakkımızı elimizden almaya çalışmaktalar. Dolayısıyla bu süreçte toplu iş sözleşmesi yapamama durumuna rağmen burada yine daha önce de bahsettiğim gibi ben çalışanlarımın mağdur olmasına izin vermem diyen sayın bakanımız OSKİ’deki çalışan arkadaşlarımızın da ORBEL’deki çalışan arkadaşlarımın ücretlerine getirilmesi noktasında emek vermiştir katkı vermiştir kendisine teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Yapılan açıklamalar sonrası OSKİ çalışanlarına ek protokol ile yapılacak olan zam oranı kamuoyunda merak konusu oldu.

OSKİ’ye aynı oranda maaş zammı yapılmamasının nedeni ise Belediye-İş ile Hizmet-İş arasında olan anlaşmazlık olduğu belirtildi.

İddialara göre Ordu Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz sene belediyeye Hizmet-İş Sendikası’na üye olmaları şartıyla işçi alımı gerçekleştirdi. Bu durum belediye personelleri arasında Hizmet-İş üyelerinin sayısını artırdı. Bu durum toplu iş sözleşmelerinde Hizmet-İş Sendikası’nın söz sahibi olmasını sağlamış oldu. Daha sonrasında Belediye-İş Sendikası tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bu durum itiraz edildi. Temmuz ve Ekim ayları arasında bu dava devam etti henüz bir sonuç alınamadı. OSKİ çalışanlarının Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından toplu iş sözleşmesine dahil olamama sebebi olarak da bu durum gösterildi.

Öte yandan bu zam sonrası maaşları düşük kalan OSKİ işçileri de mağduriyetlerinin giderilmesini bekliyor.

14 Şub 2024 - 13:51 Ordu/ Ordu- Gündem