Ordu ve Diğer İllerde Tehdit Alarmı

Uzmanlar, Türkiye genelinde halihazırda Ordu'nun da bulunduğu 18 ilde daha siyanürlü arama faaliyetinin sürdüğünü ve bu ilçelerde yaşayan vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Salih Can ONGUN
Salih Can ONGUN Tüm Haberleri

Erzincan'ın İliç ilçesinde yaşanan maden faciası sonrası siyanürlü toprağın Fırat Nehri'ne karışabileceği endişesi ortaya çıkmıştı. Uzmanlar, Türkiye genelinde halihazırda Ordu'nun da bulunduğu 18 ilde daha siyanürlü arama faaliyetinin sürdüğünü ve bu ilçelerde yaşayan vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Bugün saat 14.00 sularında İliç ilçesinde altın maden arama sahasında yaşanan göçük, siyanürlü toprağın çok sayıda işçinin üzerine düşmesine neden olmuştu. Ancak saatlerdir devam eden arama çalışmalarına rağmen 9 işçiden hala haber alınamadı.

İliç'de yaşanan facia sonrasında siyanürlü toprağın yoğun şekilde hareket ettiği gözlenirken, bölgede yaşayan insanlar için tehdit olabilecek bu durumun ardından uzmanlar, farklı illerde de benzer uyarılarda bulundu.

İşte siyanürle arama yapılan maden sahaları ve ilçeler:

Kayseri: Himmetdere, Kaş ve Öksür

İzmir: Ovacık, Çukuralan ve Efem Çukuru

Manisa: Sart

Uşak: Kışladağ

Gümüşhane: Mastra ve Yıldızbakır

Balıkesir: Kızıltepe ve İvrindi

Eskişehir: Kaymaz

Niğde: Bolkardağ

Ordu: Fatsa

Sivas: Bakırtepe

Konya: İnlice

Çanakkale: Lapseki

Bu ilçelerde yaşayan vatandaşların, siyanürlü arama faaliyetlerine karşı dikkatli olmaları ve gerekli önlemleri almaları önem arz etmektedir.

13 Şub 2024 - 21:58 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Salih Can Ongun