"Güvence Altına Almak Şart"

Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası Ordu Şubesi Başkanı Mehmet Bayhan, fındıkta tarım sigortasının 3 Mart 2024 tarihinde sona ereceğini belirterek, üreticilere ‘sigorta yaptırın" dedi.

Burak  Yıldız
Burak Yıldız Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Fındık mevsimsel geçişlerden olumsuz etkileniyor. Bu duruma karşı  Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası Ordu Şubesi Başkanı Mehmet Bayhan, uyarılarda bulundu. 

Fındığın Ordu, bölge ve ülke için stratejik bir ürün olduğunu aktaran Mehmet Bayhan, bu önemli ürünü korumak adına üreticileri Tarım Sigortalı Havuzu (TARSİM) çatısı altında sigorta yaptırmaya davet etti.

Bayhan, üreticilerin zamanında harekete geçerek ürünlerini sigorta yaptırmaları halinde, ileride oluşabilecek afetlerden kaynaklanan zararlarını karşılayabilecekleri bir fırsatları olacağını söyledi.

"Sigorta Önemli"

Fındıkta dol olayının büyük zararlar verebildiğini bu yüzden bahçeleri sigortalatma yoluna gidilmesi gerektiğinin altını çizen Ziraat Mühendisleri Odası Ordu Şubesi Başkanı Mehmet Bayhan; “2014 yılında don olayı tüm bölgeyi yok etmiş, fındık ürünü büyük zararlar görmüş ve rekolte düşmüştü. Tarım sigortası gerçekten üretici için en ideal olaylardan birisidir. Üreticinin mağdur olmaması için bahçelerini sigortalatması gerekmektedir. Bu üç öğün yemek kadar önemlidir. Parası da fazla bir şey tutmuyor. Bir üreticimizin az bir fındığı onun sigorta bedelini tamamen ödemektedir. Az bir miktar ödediği zaman herhangi bir afet olayında oranın gelirini telafi etmiş olur.

" Takip Edin"

Orta Anadolu Bölgesinde olsun, Güney Doğu Bölgesinde olsun tüm ekin ve ayçiçeği tarlalarının hepsi sigortalıdır. Avrupa’da sigortasız tarım arazisi yoktur. Tarım sigorta ücretleri, devletin herhangi bir kurum ve kuruluşunda değil, üretici için toplanan para havuzunda birikiyor. Zarar gören üreticilere para ödendiğinde geride para kalmazsa hazine müsteşarlığı bu parayı direkt ödüyor. Üretici hiç kimsenin etkisi, baskısı altında kalmadan müşteri oluyor. Tarım sigortası fındık üreticisi için olmazsa olmazdır. Bu bir fırsattır. Üreticilerimiz kaçırmasın. Mutlaka sigortanızı yaptırın.” dedi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul ( Özel Haber)  

13 Şub 2024 - 16:45 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Tevfik Kul