CHP’de Zekai Sana İsmi Netleşti!

CHP Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı için ilk olarak Seyit Torun düşünüldü ancak teklifini kabul etmedi. Ardından Neşet Köksal, Ayhan Nasuhbeyoğlu ve Ertuğrul Günay ile görüşmeler yapıldı ancak sonuç alınamadı. Geçen hafta Zekai Sana'nın adı gündeme geldi, ancak İYİ Parti ile ittifak söylentileriyle adaylığı askıya alındığı belirtilmişti. Dün akşam, Zekai Sana'nın adaylığı tekrar gündeme geldi ve 18 Şubat'ta yapılacak aday tanıtım lansmanında duyurulması bekleniyor.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri

Cumhuriyet Halk Partisi Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Zekai Sana’nın ismi netleşti.

Daha öncesinde CHP il teşkilatı tarafından CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun’un ismi Genel Merkez’e iletilmişti ancak Seyit Torun Belediye Başkanlığı düşünmediğini belirterek teklifi kabul etmemişti.

Ardından Prof. Dr. Neşet Köksal, eski valilerden Ayhan Nasuhbeyoğlu ve en son da Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay için görüşmeler gerçekleşmişti ancak her hangi bir neticeye varılmamıştı.

Geçtiğimiz hafta ise Zekai Sana’nın aday çıkarılacağı gündeme bomba gibi düşmüştü. Sonraki günlerde ise CHP’nin İYİ Parti ile yerel ittifak yapacağının kamuoyunda yapılan haberlerin yayılması üzerine Zekai Sana’nın adaylığının askıya alındığı iddia edilmişti.

Birkaç gün süren sessizlik üzerine dün akşam saatlerinde Zekai Sana’nın adaylığı tekrar gündeme geldi. 18 Şubat’ta ise CHP tarafından aday tanıtım lansmanı yapılacak. Bu aday tanıtım lansmanında Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak gösterildiği belirtilen Zekai Sana’nın da duyurulacağı bekleniyor.

Öte yandan Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Yürütme Kurulu ve Parti Meclisi’nden alınan bilgilere göre tarafından İYİ Parti ile CHP arasında ittifak görüşmelerinin devam ettiği belirtiliyor.

Zekai Sana Kimdir?

Zekai Sana, 1959 yılında Ordu'nun Kumru ilçesinde dünyaya geldi. Eğitim hayatına Ankara Eğitim Enstitüsü'nde başlayan Sana, ardından Gazi Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi'nden mezun oldu. Daha sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde eğitimine devam etti ve bu alanda da başarılı bir akademik kariyer izledi. Profesyonel yaşamına Sümerbank Genel Müdürlüğü'nde memur olarak başlayan Zekai Sana, burada altı yıl boyunca görev aldı. Zekai Sana evli ve iki çocuk sahibidir.

13 Şub 2024 - 12:45 Ordu/ Ordu- Siyaset

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu