“Ekonomik Kriz Hiç Bu Kadar Tabana Yayılmamıştı”

Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele kapsamında kredi kartlarına kısıtlama getireceğine ilişkin açıklamalarda bulunan Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı M. Ender Sönmez, “Vatandaşı sıkıntılı bir süreç bekliyor” dedi.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
“Ekonomik Kriz Hiç Bu Kadar Tabana Yayılmamıştı”
“Ekonomik Kriz Hiç Bu Kadar Tabana Yayılmamıştı”
+3
Haber albümü için resme tıklayın

TCMB'nin enflasyonla mücadele için kredi kartında yeni kısıtlamalar getirmesi Türkiye’nin gündeminde. Ancak uzmanlar bu adımın yapısal sorunları çözmeyeceği, tüketiciyi olumsuz etkileyerek krizi derinleştireceğini düşünüyor.

Enflasyonla Mücadelede Kredi Kartı Kısıtlaması

Yüksek enflasyonla mücadele kapsamında sıkı para politikasını sürdüren Merkez Bankası (TCMB), faiz artırımlarına es verse de kredi piyasasını düzenlemeye yönelik olarak kredi kartı kullanımına ilişkin sınırlamalar içeren adımlar atmaya devam edecek.

“Ekonomik Kriz Hiç Bu Kadar Tabana Yayılmamıştı”

TCMB Başkanı Fatih Karahan, son enflasyon raporu toplantısında kredi kartı harcamalarındaki yükselişi takip ettiklerini ve bu konuda yeni bir düzenleme için çalışmalarının olduğunu aktardı.

Öte yandan Türkiye'de vatandaşlar yüksek enflasyon karşısında gelirleri erirken, ihtiyaçlarını daha çok kredi kartları üzerinden karşılıyor.

“Ekonomik Kriz Hiç Bu Kadar Tabana Yayılmamıştı”

“Amaç Gereksiz Harcamaları Kısmak”

Konuyla ilgili konuşan Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı M. Ender Sönmez, bu durumun vatandaşları olumsuz yönde etkileyeceğini belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“Merkez Bankası bu kısıtlamayla bazı harcamaların daha az olmasını hedefledi. Aslında burada esas hedef zorunlu ihtiyaç olmayan, telefon, beyaz eşya gibi harcamaları kısıtlamak. Ama bugün vatandaş kredi kartlarıyla yalnızca zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak için kullanıyor. Şu an bir simit dahi kredi karıyla alınıyor. Dolayısıyla vatandaşın önce zorunlu tüketim alanını çözümlemesi gerekiyor ki sonra kısıtlama yapılsın.

“Ekonomik Kriz Hiç Bu Kadar Tabana Yayılmamıştı”

“Vatandaş Zorunlu Harcamaları Bile Ödeyemiyor”

Önceki yıllarda telefonlar için böyle bir kısıtlama getirilmişti ama gıda, giyim, okul masrafları zorunlu harcamalardır ve kredi kartı ile ödeniyor. Vatandaş bunları halledemiyor ki şu an. Bir de üzerine kısıtlama gelecek. O yüzden bu kısıtlama vatandaşı biraz yoracak. Vatandaşın günlük, zorunlu harcamalarını daha da kısacak. Bugün markete gidildiğinde bile en ufak alışveriş 1000 lira civarında. Bunun kısıtlanması sabit gelirliler için ciddi bir problem yaratacak.”

“Ekonomik Kriz Hiç Bu Kadar Tabana Yayılmamıştı”

“Kısamazsınız”

Kısıtlamanın iki şekilde gelebileceğini belirten Sönmez, “Kart limit kısıtlaması ve harcamada taksit kısıtlaması gelebilir. Bir giyim eşyasına bu kısıtlamanın uygulanmaması lazım. İnsanların mevsim geçişinde yazlık kıyafete ihtiyacı olacak. Bundan kısamazsınız. Bu kısıtlamalar vatandaşı farklı faiz ödeme alanlarına itiyor. Yeni yeni alışveriş kredileri çıkıyor. Vatandaşın cebinden daha çok para çıkıyor” ifadelerini kullandı.

“Cebinde Nakdi Olan Yaşayacak”

Herkesin yaşam standartlarından ödün vererek hayatını idame ettirmeye çalıştığını belirten Sönmez, “Normalde kredi kartıyla harcama yapılıyor, günü geldiğinde ödenip yeniden harcamaya devam ediliyor. Bir anda kısıtlama geldiği zaman kart ödenmek zorunda. Yoksa yasal işlem başlatılacak. E kart ödense cepte para kalmayacak. Bu sürecin nasıl yönetileceği meçhul. Yani kart kısıtlaması ile cebinde nakit parası olanın yaşayabilecek” dedi.

“Ekonomik Kriz Hiç Bu Kadar Tabana Yayılmamıştı”

“Vatandaşı Sıkıntılı Bir Süreç Bekliyor”

Sönmez, “Bu zamana kadar ülkemizin ekonomik olarak zorlu süreçlerden geçtiği dönemler oldu. Ama daha önce bu kadar tabana yayılmadı. Şu anda hepsini vatandaş yüklenmiş durumda. Vatandaşı sıkıntılı bir süreç bekliyor” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Özel Haber/Nergis Kobak

13 Şub 2024 - 08:30 Ordu- Ekonomi

Mahreç  Nergis Kobak