Üretici Şimdiden Maliyeti Düşünüyor

Fındık üreticisi gübre fiyatlarına yetişemediği gibi sezon başında işçi fiyatlarını da nasıl denkleştireceğini bilmiyor.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Ordu'nun fındık üreticileri, önlerindeki fındık sezonunu endişeyle bekliyor. Gübre fiyatlarındaki artış ve işçi yevmiyelerindeki yükseliş, üreticilerin ekonomik olarak zor zamanlar geçirmesine neden oluyor. 

Fiyatlara Yetişemiyorlar

Üretici Mustafa Bayazıt, son iki yıldır topladığı fındığı satmadığını ve fındık fiyatlarının artmasını beklediğini belirtti. Ancak, bu süreçte gübre fiyatlarında yaşanan zam ve işçi yevmiyelerindeki artış, Bayazıt'ın endişelerini arttırmaya devam ediyor. Gübreyi daha önceden alarak bir nebze olsun maliyetleri düşürmeye çalışan Bayazıt, şimdi ise gübre fiyatlarının ne kadar arttığını kestiremiyor. Girdi maliyetlerindeki sürekli artış, üreticilerin kara kara düşünmesine neden oluyor.  

Üretici Şimdiden Maliyeti Düşünüyor

Üretici Zor Durumda

Üreticilerin yaşadığı bu ekonomik zorluklar, fındık sektörünün geleceği hakkında endişeleri arttırmaya devam ediyor. Özellikle fındık işçilerinin yevmiyelerinin bin liranın altına düşmemesi ve gübre gibi girdi maliyetlerinin kontrol altında tutulması vatandaşı zora sokuyor. 

Özel Haber/ Sibel Yılmaz 

12 Şub 2024 - 12:20 Ordu/ Ordu- Ekonomi

Mahreç  Sibel Yılmaz