Kim Dur Diyecek! Çocukların Yeri Sokaklar Mı?

Ordu’da zaman zaman rastlanılan çocukların su ve mendil satmasına kim dur diyecek! Uzman psikologlar da “Çocukların olması gereken yerler okullar ve çocuk parklarıdır” diyerek açıklıyor.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Ordu’da son zamanlarda çocuk satıcılar artış gösteriyor. En çok su ve mendil satan bu çocukları herkes sokaklarda görse de kimsenin müdahale ederek, “Bu çocukların yeri burası değil!” demiyor. Ancak gerçekten de bu çocukların yeri sokaklar değil, okullar ve çocuk parkları olmalı.

İyi mi Yapıyoruz Yoksa Kötü mü?

Ordu’da yaşayan insanların birçoğunun rastlamaya alıştığı küçük yaştaki su ve mendil satan çocukların ekonomisine katkı amacıyla iyi niyetli olarak çoğu zaman ihtiyacımız olmasa da bir şeyler satın alırız. Ancak bunu yaparken de “iyi mi yapıyoruz yoksa kötü mü?” iki kere düşünmek gerekiyor. Yardımcı olmak için onların ailelerine ulaşmak ve gerekli yardımları yapmak yerine para vermek daha mı kolay geliyor acaba?

Kim Dur Diyecek! Çocukların Yeri Sokaklar Mı?

Sokaklarda Ama Kimse Görmüyor!

Ordu’ya Ağrı’dan geldiğini söyleyen ilkokula 3.cü sınıfa giden bir sokak satıcısı çocuk, ise geçinmek için sokaklarda su sattığını söyleyerek 5 kardeş olduklarını ve isteyerek bu işi yaptığını belirtti. Akşam vaktinde bu çocuğun akranları gibi evinde olması gerekirken sokakta olması ve üstüne bir de su satması şaşırtıyor. Dahası ne zabıtanın ne de hiçbir memurunun bunu fark edip müdahale etmemesi ise cabası…

Uzman Psikolog Ne Diyor?

5-12 yaş aralığındaki yaş grubunda aileleri zor durumda olan çocukların çalışmak zorunda kalabildiğini söyleyen Uzman Klinik Psikolog Ecem Altay Gürsu, “Bu yaş grubundaki çocukları aileleri çalıştırabiliyor veya bu çocuklar aileleri zor durumda olduğu için çalışmak durumunda kalabiliyorlar. Aslında olması gereken yer, okul ve okul gibi kurumlar. Hem sosyal düzeyleri hem de akademik hayatları için eğitim görmeleri gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Travmatik Etkileri Olabilir”

Bu yaşta çalışmanın etkilerinden bahseden Uzman Klinik Psikolog Ecem Altay Gürsu, “Okul ve eğitim kurumlarında olması gerekirken dışarıda olmasıyla alakalı çok travmatik etkiler yaşıyorlar. Birkaç örnek vermek gerekirse; ailesi yada satış yaptığı kişiler tarafından bir zorbalık görüyor olabilir ve bunların hepsinin onun psikolojisine, onun yetişkinlikteki sürecine çok büyük etkileri olabilir” diyerek açıkladı.

Özel Haber: Soner Özdemir

12 Şub 2024 - 17:10 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir