Ordu'da Otopark Çıkmazı: Çözüm Nerede?

Son yıllarda şehrimizde otopark sorununun içinden çıkılmaz bir boyuta ulaştığına dikkat çeken Ordu Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş, Büyükşehir Belediyesi tarafından iki kez Revizyon İmar Planı yapıldığı halde gerekli otopark alanlarının bırakılmadığını söyledi.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri

Ordu’nun merkez ilçesinde otopark sorunu son yıllarda en çok konuşulan sorunlar arasında yer alıyor. Şehirdeki otoparklar yeterli gelmezken vatandaşlar da çözüm olarak araçlarını kaldırımlara park ediyor.

“İki Revizyon İmar Planında da Yeterli Değil”

Otopark sorunu hakkında Ordu Hayat’a konuşan Ordu Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş, “Merkez ilçemiz olan Altınordu için, 10 yıl önce kurulan Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından tam iki kez Revizyon İmar Planı yapılmış ve her ikisinde de gerekli otopark yerleri ayrılmamıştır” diyerek yeterli otopark alanı bırakılmadığını açıkladı.

“Altyapıya Önem Verilmiyor”

Altyapıya önem verilmeyip rant odaklı planların yapıldığına dikkat çeken Havva Güner Eriş, şu ifadelere yer verdi; “Oysa yapılan planlarda öncelik mevcut yapının şehircilik ilkelerine göre iyileştirilmesini yaparak tüm altyapı ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmak olmalıydı. Ama ne yazık ki yapılan bu planlarda altyapıya değil üst yapıya ağırlık verildiğini, mevcut altyapının hiçbir şekilde taşıyamayacağı kadar ilave emsal yüklenerek rant odaklı planların yapıldığını görmüş olduk.”

“Rahatsızlık Veren Bir Boyutta”

Mimarlar Odası olarak konuyu gündeme getirerek gerekli başvuruları yaptıklarını ifade eden Havva Güner Eriş, “Özellikle son yıllarda son derece rahatsızlık veren bir boyutta otopark sorunu oluşmuştur. Bu sorun gerek araç sahipleri, gerekse yayalar için içinden çıkılmaz bir keşmekeşliğe dönüşmüş, özellikle engelli vatandaşlarımızı çaresiz bir yaşamla baş başa bırakmıştır” dedi.

“Çözüm Odaklı Projeler Şart!”

Havva Güner Eriş, sözlerini şu şekilde tamamladı; “Büyükşehir olarak kurulan şehirlerimizin İlçe Belediyeleri ile birçok noktada sorumluluk alanları çakıştığı için birlikte ortak bir çalışma protokolü hazırlamaları, taşıt yolları ve kamusal alanlarda çözüm odaklı projeler üretmeleri gerekmektedir. Yapılacak her kamusal alanın bodrum katları otopark olarak planlanmalı. Kent içindeki ulaşım arterlerini yeniden revize edip ülkemiz genelindeki birçok şehrimizde de olduğu gibi yol kenarı otoparklarının düzenlenmesi sağlanmalıdır. Ayrıca başta engelli vatandaşlarımız olmak üzere, çocuklu, yaşlı, bisiklet kullanan vatandaşlarımızı da düşünerek bütünsel bir proje ve çözüm üretilmeli.”

Özel Haber: Soner Özdemir

12 Şub 2024 - 16:30 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir