Plastik Kapak Kampanyası Hiç Bitmedi!

Ordu İl Engelli Meclis Başkanı Ümit İşbakan, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) Plastik Kapak Kampanyası’nın hala devam ettiğini belirterek, “Kullandığınız pet şişelerdeki kapakları çöpe atmayın, engellilere umut olun” dedi.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
Plastik Kapak Kampanyası Hiç Bitmedi!
Plastik Kapak Kampanyası Hiç Bitmedi!
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu İl Engelli Meclis Başkanı Ümit İşbakan, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) Plastik Kapak Kampanyası’nın hala devam ettiğini belirtti.

İşbakan, konuyla ilgili Ordu Hayat’a yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) Plastik Kapak Kampanyası’nı 2011 yılından itibaren başarı ile yürütmektedir. Sizlerde içtiğiniz su şişesinin ya da damacananın, zeytinyağınızın, meşrubatınızın kapağını atmak yerine biriktirerek engelli bireylerin tek başına hareket etmesini, özgürce gezmesini, alışveriş yapabilmesini ve yaşadığı dünyayı keşfetmesini sağlayabilirsiniz.

“Kapak Toplamaya Devam Edin”

Hem çevre kirliliğine hem de doğal kaynakların kaybına neden olacak bu tür ürünleri gönüllü olarak toplamaya devam edin. O topladığınız mavi kapakların engellilere akülü araç veya manuel tekerlekli sandalye ya da bunun gibi akü ile geri dönüşümü oluyor. Bu kapaklar, ilgili işletmelerde eritilerek fırıncıların kullandığı ekmek kasalarına, gemicilerin kullandığı kalın halat iplere dönüşüyor. Bu nedenle de ben bu kampanyayı çok önemsiyorum. Sizler de kullandığınız pet şişelerdeki kapakları çöpe atmayın, engellilere umut olun. “

Başarıyla yürütülen plastik kapak kampanyasının hiç bitmediğini belirten İşbakan, bu kampanyaya destek olarak da ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlara tekerlekli sandalyelerin yanı sıra bası yaralarına engel olabilmek için yara minderleri de teslim edildiğini dile getirdi.

“İnsanların engellilere tekerlekli sandalye alabilmek amacıyla özveride bulunarak topladıkları tonlarca plastik şişe kapağı, bu kapakları üreten firmaların asli sorumluluğudur” diyen İşbakan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Profesyonel ekipler kurarak, ürettikleri plastiklerin atıklarını toplama yükümlülüğünü, 24.8.2011 tarih 28035 sayılı ambalaj atıkları yönetmeliğinde (ek 1, madde 1) yaptırdıkları değişiklik ile toplanması gereken atıklar arasına “Kapak” ibaresini ekleterek bugün oynanan oyunun senaryosunu yazmışlardır.

Plastik Kapak Kampanyası Hiç Bitmedi!

“Kapaklar Halka Toplatılarak Toplatma Maliyeti Ortadan Kaldırıldı”

Yönetmelik değişikliğinden 1 ay sonra senaryo uygulanmaya başlanmıştır. Onlara göre kapak dışındaki plastikler zararsızdır. Kapak toplanırken pet şişeler çevreye atılmaktadır. Toplanması kolay olan ‘kapak’ yeterli görülüp, engelliler için yardım kampanyası denilerek halka toplatılmasına başlanmış toplatma maliyeti de ortadan kaldırılmıştır. Çevre kirletme vergisi ve birçok yaptırımdan da kurtulmuşlardır.

Plastik atık toplama maliyetleri ağır olduğu için halka kapak toplatan firmalar ve işbirlikçileri olan bazı dernekler, şahıslar, şirketler ve diğer unsurlar kamuoyunda yanlış bir algı oluşturmuş, engellilerin ‘çöpe bile muhtaç’ olduğu mesajını toplumun bilinçaltına ve ortak hafızasına işlenmesine neden olmuştur.

Yanlış Yöntem!

Engellilerin de eşit, adil ve bağımsız bir şekilde yaşamlarını sürdürmesi insan hakkıdır. Firmaların ve işbirlikçilerinin oluşturduğu yanlış algıyla mücadele etmek için pek çok STK ve aktivist, yöntemin yanlış olduğu konusunda faaliyetler düzenlemiştir.

İyi niyet karinesi yüksek olan halkımız ise okullarında, işyerlerinde ve evlerinde biriktirebildikleri kadar “mavi kapak” yani plastik atık biriktirmiş, uzun süre bu atığa maruz kalmıştır. Herkesin bildiği üzere plastik ve diğer çevresel atıklara maruz kalmak beraberinde pek çok sağlık sorununu getirmektedir.”

Engelli bireylere sağlanan protez, işitme cihazı, akülü ya da manuel tekerlekli sandalyelerin kişilerin fiziksel özellikleri baz alınarak “kişiye özel” bir şekilde sağlanmak zorunda olduğunu belirten İşbakan, “ Sosyal devletin bir gereği olan sağlık hizmeti kapsamında yer alır. Sağlık raporlarında yazılması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 1.500TL’ye kadar manuel tekerlekli sandalye, 3.000TL’ye kadar ise akülü tekerlekli sandalye için ödeme yapmaktadır. Ayrıca işitme cihazı ve beyaz baston vb. araçlar için de destek sağlamaktadır.

“Tekerlekli Sandalye Ödemeleri En Ucuzuna Göre Yapılıyor”

SGK kapsamında olmayan engelli bireylere de ilçe kaymakamlıkları bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından tekerlekli sandalye sağlanmaktadır. Ancak gereksinimler karşılanırken ortaya çıkan en büyük problem ise en ucuz markaların fiyatları baz alınarak ödemelerin gerçekleştirilmesidir. Bu yol izlendiğinde ise “kişiye özel” ayarlamalar yapılamamış ve ihtiyaç tam anlamıyla giderilememiş oluyor.” İfadelerini kullandı.

Engelli bireylerin sağlık raporunda yazılması halinde kampanyalarda dağıtılandan daha iyi araçlara zaten devlet organları tarafından ulaşmaları önünde engel görünmediğini belirten İşbakan, herkesin kendine devletin zaten verdiği araçlar için kampanyalar niye yapılıyor sorusunu sorması gerektiğini belirtti.

Plastik Kapak Kampanyası Hiç Bitmedi!

Cevabın, plastik üreticilerinin kurtuldukları maddi sorumluluklarda verildiğini belirten İşbakan, son olarak sosyal sorumluluk kampanyası yapmak niyetinde olan firmalara, belediyelere, sivil toplum kuruluşlarına şu uyarılarda bulundu:,

“Tüketilen Plastikler Sadece Kapak Değil”

“Tüketilen plastikler sadece ‘kapaklar’dan oluşmamaktadır. Tüm plastik ürünler çevreye zarar vermektedir. Kapak ve şişe/kutu diye ayırmak yapmak samimi değildir.

Kamuoyunda oluşan yanlış algıyı düzelterek engellilerin yaşadığı mağduriyet ortadan kaldırılmalıdır. Toplumu plastik atıklar ve bunların toplanması hakkında geri dönüşüm konusunda bilinçlendirmek ve teşvik etmek gerekmektedir. Ulaşılabilir yerlere atıklar için kutular koyulmalı ve bunların sayısı artırılmalıdır.”

Özel Haber/Nergis Kobak

12 Şub 2024 - 15:50 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak