Hamsi Hayal Oldu

Ordu Kumbaşı Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Şahin Aydemir, hamsinin temelli Gürcistan tarafına göç ettiğini belirterek, “Bundan sonra hamsi bir daha dönmez. Elimizdeki balıklarla yola devam edeceğiz” vurgusu yaptı.

Burak  Yıldız
Burak Yıldız Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Orduluların vazgeçilmezleri arasına girmeyi başara hamsi, Ocak ayı sonu itibariyle Karadeniz’i terk ederek Gürcistan ve Rusya sularına göç etti.

Tezgahlarda hamsi arayan vatandaşlar hayal kırıklığıyla karşılaşırken, balıkçılar ise bundan sonra mezgit, istavrit ve barbun olacağını belirtti. 

Balık sezonunda palamut olmadığını belirten Aydemir, bunu sezon başında söylediklerini ve palamutsuz bir sezonun sonuna doğru da yaklaşıldığını söyledi.

"Bolca Avlandı"

Bu sezon alamut olmadı ama hamsi vardı. Hamsi bu yıl bol oldu ancak artık kayboldu. Gürcistan’a gitti. Turunu erken tamamladı. Eylül ayından bu yana kadar bol hamsi avlandı, tezgahlar şenlendi. Tabi bir yere kadardı. Karadeniz’deki hamsi göç etti. Artık Gürcistan’da avlanıyor. Ordu’dan da hem tekneler hem de balıkçılarımız Gürcistan’a giderek hamsi avı yapıyor. Hamsi gitti elimizde mezgit kaldı. Mezgit, Ordulu balıkçılarımızın olmazsa olmazlarındandır. Şu an istavrit de bol çıkıyor. Yine şimdi az ama Nisan ayıyla birlikte barbun avı da hızlanır. Balıkçılarımız bu şekilde sezonu tamamlayacak.”

Ordu Hayat/Tevfik Kul ( Özel Haber

12 Şub 2024 - 15:17 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Tevfik Kul