“Emekliler Türkiye’de Mezara Kondu!”

Türkiye'de emeklilerin yaşadığı geçim sıkıntısı gündemdeki yerini koruyor. Bayram ikramiyesinde yapılacak artışlar, emeklilerin zorlu mücadelesine bir nebze olsun nefes aldıracak olsa da, hala yetersiz olduğu belirtiliyor. Öte yandan emekliler, maaşlarının asgari ücretin üzerinde olması ve yaşam standartlarını karşılayacak düzeyde artırılmasını talep ediyor.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri

Emekli bayram ikramiyesi zammı, 2023 yılında maaş artışları sonrasında açıklanmıştı.

Bayram ikramiyeleri 1100 liradan 2 bin liraya yükseltilmişti. Böylelikle emeklilere geçtiğimiz yıl Ramazan ve Kurban Bayramı'nda 2 bin lira, toplamda 4 bin lira ikramiye ödemesi yapılmıştı.

75 yaşındaki emekli muhtar Salih Bodur, emeklilerin geçim sıkıntısını aktardı. Bodur açıklamalarında şu ifadeleri kullandı: “ Türkiye'de bence emekli demek mezara koyulmuş bir insan demektir.  Bir ev kirası olmuş 10 bin lira, ekmek olmuş 10 lira, bir tabak yemek olmuş 100 - 150 lira, su parası, elektrik parası, çocuk masrafı hariç bunların hesabı yapın. Yaklaşık 20 bin lira ediyor. Verilen 10 bin lira. Kalan parayı nerden bulacağız? 

“Hükümet Her Türlü Oy Alıyor”

Emekli maaşının bana soruyorsanız asgari ücretin üstünde olması gerekiyor. Emekli demek her şey bitmiş, çalışmaya daha dermanı yoktur demek. Bunun maaşı 20’den geri olmayacak.

Emekliler zaten silinmiş Türkiye'de. İkramiyeyi artırsa ne olacak. Hükümet zaten ben iyi de yapsam, kötü de yapsam oy alıyorum diyor. Karşısında muhalefet yok ki.” ifadelerini kullandı.

10 Bin Lirayla Geçim mi Olur?

Şeref Bektaş ise, 12 yıldır emekli olduğunu belirterek, “Geçinemiyorum. 10 bin lirayla geçim mi olur? Evim olmasa hiç geçinemem. Şimdi ikramiyeler de artacak diyorlar ama şu durumda 15 liradan aşağı olmaması lazım. Bir taraftan alıyorlar bir taraftan veriyorlar. Her şeye zam geldi zaten maaşın bir değeri mi kaldı? Köyümüze gidemiyoruz doğru düzgün mazot parasından. Benim köyüm Gölköy, 150 liraya gidebiliyorum buradan. Bu şartlarla geçinmek imkansız” dedi.

Özel Haber/Nergis Kobak

12 Şub 2024 - 13:10 Ordu- Ekonomi

Mahreç  Nergis Kobak