Sahtesinden Sonra Kaçak Bal Tehlikesi Gündemde!

Kaçak bal sorunu olduğunu belirten 35 yıllık Arıcı Yüksel Turap, İran’dan gelen kaçak balların yerli arıcıların ballarının ellerinde kalmasına neden olduğunu söyledi.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
Sahtesinden Sonra Kaçak Bal Tehlikesi Gündemde!
Haber albümü için resme tıklayın

Merdiven altı üretilen sahte ballardan sonra arıcılara bir darbe de kaçak ballardan geldi. Türkiye’de en çok bal üretimi gerçekleştiren Ordulu arıcılar son olarak kaçak baldan dolayı arıcılığı bırakmak zorunda kalıyorlar.

Sahtesinden Sonra Kaçak Bal Tehlikesi Gündemde!

“Fiyatlar Geri Geliyor”

Ordu Ulubey ilçesinden 35 yıllık Arıcı Yüksel Turap, arıcıların sorunlarını anlatarak Ordulu arıcıların mesleğini yapamaz duruma geldiğini açıkladı. Arıcı Turap, bal üretiminin fazla olması durumunda balların elde kaldığını söyleyerek, “Kimi arıcılar şeker verip fazla bal yapıyorlar. Üretim fazla olunca da fiyatlar da geri geliyor” diyerek açıkladı.

“İran’dan Kaçak Bal”

Doğu Anadolu Bölgesi’nde kaçak bal satıldığına da dikkat çeken Yüksel Turap, “Doğu Anadolu Bölgesi’nde balın kilosu toptan olarak 40 liraya kadar düşüyor. Nedeni ise İran’dan kaçak bal gelmesi. Bu sefer yerli üreticilerimizin ürettiği ballar da ellerinde kalıyor” açıklamalarında bulundu.

Sahtesinden Sonra Kaçak Bal Tehlikesi Gündemde!

“Birçoğu Arıcılığı Bırakabilir”

Böyle gitmesi halinde birçok kişinin arıcılığı bırakacağını da vurgulayan Yüksel Turap, “Arıcılığımız tehlike altında. Bu sene böyle giderse birçok kişi arıcılığı bırakacak. Çünkü üreticiler maliyetlerin altında eziliyorlar. En çok da nakliye ücretleri arıcıların belini büküyor” diyerek özellikle nakliye desteği verilmesini istedi.

Özel Haber: Soner Özdemir

12 Şub 2024 - 13:00 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir