Tarım Ürünlerine Ciddi Zarar Veriyor

Tarım sektörünüzü tehdit eden kahverengi kokarca zararlısıyla mücadelede Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tam gaz çalışmalarını sürdürüyor.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, ülkemiz tarım sektörünü tehdit eden önemli bir soruna dikkat çekti. Son zamanlarda artan bir şekilde görülen "kahverengi kokarca" zararlısı, fındık, elma, armut, şeftali, Trabzon hurması, turunçgil, mısır, biber, fasulye, domates gibi birçok tarım ürününde ciddi zararlara yol açıyor.

Hemiptera takımına ait olan kahverengi kokarcanın verdiği zararlardan bahseden İl Müdürlüğü, özellikle meyve ve sebzelerde büyük zararlar bıraktığını kayderri. Yapraklara ve meyvelere zarar vererek ürün verimini düşürebilen bu zararlı, tarım sektörünün ekonomik olarak olumsuz etkilenmesine neden oluyor. 

Tarım Ürünlerine Ciddi Zarar Veriyor

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, çiftçilere bu zararlı türle etkili bir şekilde mücadele etmeleri için gerekli bilgileri sağlamaya devam ediyor. Kimyasal mücadele yöntemlerinin yanı sıra entegre mücadele tekniklerinin kullanılmasının önemine de vurgu yapıldı. Bu çerçevede, zararlıların takibi ve doğal düşmanlarının korunması gibi uygulamaların desteklenmesi gerekiyor.

Çiftçilerin, tarım danışmanlarından ve ilgili kurumlardan destek alarak zararlı türlerle etkin bir mücadele stratejisi oluşturmaları gerekiyor. Ayrıca, tarım ürünlerinin yetiştirilmesi, depolanması ve taşınması sırasında hijyenik önlemlerin alınması, zararlıların yayılmasını önlemekte etkili olacak. 

Tarım il Müdürlüğünün uyarıları ise devam ediyor. Uyarıda; "gördüğün yerde yok et" ifadeleri yer alıyor. 

12 Şub 2024 - 09:40 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Sibel Yılmaz