Türk Edebiyatı'nın Büyük Kaybı

Çağdaş Türk edebiyatının önemli yazarlarından Füruzan hayatını kaybetti.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri

Türk Edebiyatı'nın en ünlü ve önemli isimlerinden Füruzan 91 yaşında hayatına gözlerini yumdu.

Asıl adı Feruze Çerçi olan yazar Füruzan’ın yaşamını kaybettiği haberini, şair Elif Sofya sosyal medya aracılığıyla duyurdu.

Ünlü yazarın bir fotoğrafını paylaşan Sofya, "Füruzan sonsuzluğa gitti" ifadelerini kullanarak açıkladı.

Füruzan Kimdir?

Füruzan (Gerçek adıyla Feruze Çerçi), 29 Ekim 1939 tarihinde İstanbul'da doğan bir Türk yazar ve şairdir. İlk kitabı "Parasız Yatılı" ile 1972 Sait Faik Hikâye Armağanı'nı kazandı. Füruzan'ın eserleri genellikle zayıfların, çöken burjuva ailelerinin, yoksulluk ve yalnızlıkla boğuşan kadın ve çocukların, göçmenlerin dramlarına odaklanır. Eserlerinde ayrıntıları detaylı bir şekilde işleyerek, karakterlerin duygusal durumlarını ve yaşadıkları çevreyi derinlemesine inceler.

Füruzan, 12 Mart dönemindeki ilk romanı "Kırk Yedi'liler" ile 1975 Türk Dil Kurumu Roman Ödülü'nü kazandı. 1975'te Batı Berlin'e çağrılmasıyla birlikte bir sanatçı programı olan DAAD kapsamında bir yıl boyunca burada kaldı ve işçiler ile sanatçılarla röportajlar gerçekleştirdi.

Ayrıca, "Dokuz Çağdaş Türk Öykücüsü" adlı antolojiyle Almanya'da, "Die Kinder der Türkei" adlı çocuk kitabıyla ise Doğu Berlin'de konukseverlik döneminde hazırlanan eserleri bulunmaktadır. Öyküleri Fransızca, İspanyolca, Farsça, İtalyanca, Japonca, İngilizce, Rusça, Bulgarca, Boşnakça gibi dillere çevrilen Füruzan, çeşitli uluslararası ödüller kazanmış ve eserleri dünya genelinde tanınmıştır.

11 Şub 2024 - 19:39 - Gündem

Mahreç  Nergis Kobak