"İthal Et Çözüm Değil!"

Ordu Kasaplar ve Celepler Derneği Başkanı Mehmet Gülmez, et fiyatlarının düşmesi ya da sabit kalması için devlet desteğinin artması gerektiğini, ithal etin çözüm olmadığını dile getirdi. 

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Et fiyatları cep yakmaya devam ediyor. Protein tüketemeyen vatandaş gramaj şeklinde et dahi almaktan çekiniyor.  Ordu Kasaplar ve Celepler Derneği Başkanı Mehmet Gülmez, bu konuda devlet desteğinin olması gerektiğini kaydetti. 

2024 yılında et fiyatlarının düşmesi için mutlaka üretim yapılması gerektiğini ve ithal hayvan alımının olmaması gerektiğini aktaran Gülmez, ithal et alımının geçici çözüm olduğunu söyledi.

"Dengesizliğin Önüne Geçti"

Türkiye’de et fiyatlarındaki artışın ithalat yapılarak uzun vadeli düşürülemeyeceğini aktaran Gülmez, “İthal et, piyasanın yükselmesini engelledi. Şu an orta seviyede ilerliyor. Fiyatların dengesiz oluşunun önüne geçti. İthal et sayesinde et fiyatlarının daha da yukarı çıkması engellendi. Bu bizim yöre için çok geçerli değil. Çünkü bizim oralarda yerel hayvanları kesiyorlar. İthal hayvan daha çok büyük firmaları kapsıyor. Tabi iç piyasada ithal et kullanılmasından dolayı bizim yerli piyasasında da bir rahatlama meydana geldi.” dedi.

"Üreticinin Rahatlaması Lazım"

‘İthal et, kesinlikle kalıcı çözüm değildir’ diyen Ordu Kasaplar ve Celepler Derneği Başkanı Mehmet Gülmez, şunları söyledi; “Çünkü taşıma suyla değirmen dönmez. İthal et, bir rahatlatma sürecidir. Uzun süreli katkısı olmaz. Geçici bir süreç. Piyasa az da olsa rahatladı. Ancak kalıcı çözümler üretilmeli. Çözümler bulunmazsa, yine besicinin, çiftçinin hali harap. Üreticiye destek şart. Devletimizin hayvancılık işini yapanlara mutlaka destek vermesi lazım. O zaman hem piyasa rahatlayacak hem de ithal ete ihtiyaç kalmayacak.”

Et ithal edildiği dönemde iç piyasada fiyatların çok fazla artmayacağını ancak sonrasında fiyatların birden artabileceğini aktaran Gülmez, bu yüzden ithal et yerine üreticiye destek verilmesinin kalıcı çözüm olabileceğini ifade etti.

Ordu Hayat/Tevfik Kul ( Özel Haber

10 Şub 2024 - 09:40 Ordu/ Ordu- Ekonomi

Mahreç  Tevfik Kul