Fındık Üreticisi: 150 Lira da Olsa Kurtarmaz!

Fındık fiyatlarının masrafları kurtarmadığını açıklayan fındık üreticileri fındık fiyatlarının 150’den daha yüksek olması gerektiğini söylediler.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri

Ordu’da yeni yılla beraber yükselişe geçen fındık fiyatlarını değerlendiren kimi üreticiler, masraflar karşısında fındık fiyatlarının 150 liranın üstünde olması gerektiğini söylediler. Orduluların gözü Ordu’nun en önemli gelir kaynağı olan fındık fiyatlarında.

Kimi fındık üreticileri 2023- 2024 fındık sezonu ürünlerini satmayarak fındık fiyatlarının yükselmesini beklediler. Ancak beklentinin yüksek olduğu serbest piyasada fındık henüz bekleneni karşılamıyor.

“Tüm Masrafları Hesap Etsen Kurtarmıyor”

Perşembe ilçesi Efirli Mahallesi’nden fındık üreticisi Adem Kütük, fındığın 150 lira da olsa kurtarmadığını açıklayarak, “Fındık şu anda 100-110 TL civarında ama fındık 150 TL de olsa kurtarmıyor. Fındık kendini kurtarmıyor. Gübre fiyatları, patozu, taşıması, getirmesi, götürmesi, amele parası bunların hepsini hesap etsen kurtarmıyor” dedi.

“Kimse Fındığa Göre Borç Yapmasın”

Kimsenin fındığa güvenerek borç yapmaması gerektiğini söyleyen Adem Kütük, “Önceki sezonda 750-800 TL yevmiye verdik. Yeni sezonda yevmiyeler kaç lira olacak? Fındık artık 150 lira da olsa kurtarmıyor. 500 kilo fındığı olan kendi toplar ve yevmiyesini kendisi alır. Kimse fındığa göre borç yapmasın” ifadelerini kullandı.

“Üretmezsek El Alemin Eline Bakarız”

Başka bir Ordulu üretici Hüseyin Çiçek de fındığın 120 lira olmasını beklediklerini söyleyerek şu ifadelere yer verdi;  “Daha önce fındığımı hiç bekletmedim. Bu sene ilk defa beklettim. Fındık yükseldi ancak düşebilirdi de. 120 lira olmasını istiyoruz ve bekliyoruz. Üreticilerimiz kendi fındığını kendi toplarsa hiç zarar etmez ve 100 liraya da satsa kazanır. Ama bizim insanımız fındığı başkasına toplatıyor, kendi toplamıyor. Ondan sonra da ‘fındık neden 120 lira olmadı?’ diyor. Yani biz kendimiz yapmazsak, üretmezsek el alemin eline bakarız. Avrupa'nın eline bakarız. Eğer insanlar yaptığı işi, yediği yemeği ya herhangi bir işini kendi yapmazsa başkasının eline bakarsa o zaman bu ücret yeterli olmaz. Kendi fındıklarını kendilerini toplamazlarsa tabii ki zararı baştan ediyorlar.”

Özel Haber: Soner Özdemir

31 Oca 2024 - 16:45 Ordu/ Ordu- Gündem