Ordu’nun Eşsiz Lezzeti: Sakarca Boy Gösterdi

Ordu’nun meşhur yöresel yeşilliklerinden olan sakarca Çarşamba Pazarında boy gösterdi. Köylüler bugünlerden sonra kar yağmadığı sürece sakarcanın pazara geleceğini söylüyorlar.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
Ordu’nun Eşsiz Lezzeti: Sakarca Boy Gösterdi
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu’nun yöresel yeşilliklerinden meşhur sakarca köylerde çıkmaya başladı. Köylüler sakarcanın bugünlerden sonra çiçek açacağını ve artacağını açıkladılar. Altınordu ilçesi Nizamettin Mahallesi’nden Güllü Ateş, sakarcanın tam yeme zamanının geldiğini söyledi.

Ordu’nun Eşsiz Lezzeti: Sakarca Boy Gösterdi

“Sakarca Erken Çiçek Açtı”

İlkbaharın başında çıkan sakarcanın bu sene erken çiçek açtığını belirten Güllü Ateş, “Mevsimin sıcak gitmesi ve alçak kesimlere kar yağmamasından dolayı sakarca da çiçek açmaya başladı. Şimdi sakarcanın tam toplama vakitleri” dedi.

“Şimdiden Sonra Artar”

Güllü Ateş, pazarda sakarcaya rağbetin fazla olduğunu da söyleyerek, “Sakarca şimdiden sonra çok daha fazla artar. Şuanda bağını 20 liradan satıyorum. Hem Ordulular hem de yabancılar çok soruyor. Sakarca hem kavrularak hem de kayganası yapılarak yenilebiliyor. Hatta isterseniz çorbasını bile yapabilirsiniz” diyerek açıkladı.

Ordu’nun Eşsiz Lezzeti: Sakarca Boy Gösterdi

Sakarca Kayganası Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

3 bağ sakarca

1 yumurta

4 yemek kaşığı mısır unu

½ çay bardağı sıvıyağ

tuz

Hazırlanışı:

Sakarcalar temizlenip yıkanır. Kaynayan suda soğan kısımları yumuşayıncaya kadar haşlanır. Suyu süzdürülür, ince doğranır içine yumurta, mısır unu, tuz ilave edilip karıştırılır. Teflon tavada sıvıyağ ile alt üst edilerek kaygana şeklinde kızartılır. Sıcak dilimlenip servis yapılır.

31 Oca 2024 - 15:10 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir