Başkandan Uyarı: Kredi Çekerken İki Kez Düşünün!

Kredi faizlerinin yüksekliğine dikkat çeken Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Erdoğan Akyürek, esnaflara uyarıda bulunarak kredi çekerken iki kez düşünmelerini söyledi.

Mustafa Özdoğru
Mustafa Özdoğru Tüm Haberleri

Esnafı kredi konusunda uyaran Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Erdoğan Akyürek, esnafın her dönemde ayakta kalabilmesi için finansmana ihtiyacı olduğunu ancak günümüz şartlarında kredi faiz oranlarının çok yüksek olduğunu aktararak esnafın kredi çekmesi için piyasanın durulmasını beklemesi gerektiğini söyledi.

“Esnaf Krediye Yaklaşamıyor”

Kredi faizlerinin afaki derecede artmasından dolayı esnafın krediye yaklaşamadığını belirten Akyürek, “Kredi faizleri göz ile görülür bir durumdur. Hem bankaların hem de küçük esnaf olarak kredi kefalet kooperatifinden aldığımız kredilerin de faiz oranları çok aşırı bir şekilde yükseldi. Kredi faizleri hemen hemen üç katına çıktı. Esnaf sıkıntısını gidermek için kredi alacak, geri ödeyemediği zaman sıkıntı üzerine sıkıntı çekmiş oluyor. Esnaf, krediyi kullanırken akıllıca hareket etmesi lazım. Sıkıntıdan kurtuluyorum derken, kendini daha büyük bir sıkıntıya sokmuş olacaktır. Esnaflarımız akıllıca hareket etmeliler. Elbette acil ihtiyacı olanlar kullansın ama kurtuluş gibi görünüp, iyice de batmamak lazım. O anlamda çok dikkatli olmak gerekiyor. Ekonomideki hareketlilik piyasanın düzenini karıştırdı. Durumları acil değilse kredi çekmek için biraz daha beklesinler. Piyasanın durulmasını beklerler ise yararlanacaklarını düşünüyorum.” dedi.

“Esnafın Finansman İhtiyacı Karşılanmalı”

Erdoğan Akyürek, “Ekonomik dalgalanmalar ve enflasyona karşı üretici ve esnafın ayakta kalabilmesi için finansman ihtiyacı her zaman var. Bunun için bankaların kredi imkânlarını genişletmesi, miktarları artırması ve faizleri düşürmesi gerekiyor. Esnafın ham madde veya ürün alması, ticari hayattaki çarkların dönmesi finansmana ulaşımdan geçiyor. Dolayısıyla krediye ulaşmanın önündeki engeller kaldırılmalı. Düşük faizli esnafa özel kredi paketleri hazırlanması ekonomi için şart hale geldi.” diyerek sözlerini tamamladı.

Özel Haber: Mustafa Özdoğru

31 Oca 2024 - 12:36 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Mustafa Özdoğru