İki Dönüm Araziye Büyük Destek

Şimdilerde Ordu’nun ekonomisine önemli katkısı olan kivinin Ordu’ya getirilme sürecini anlatan Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, aronya ve mavi yemiş için de devletin destek verdiğini ve aynı şekilde gelir sağlayabileceğini belirtti.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
İki Dönüm Araziye Büyük Destek
İki Dönüm Araziye Büyük Destek
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, kivinin Ordu’ya getirilme sürecini anlattı. Kivinin çiftçi tarafından benimsenmesinin yaklaşık yirmi yılı bulduğunu belirten ve şimdilerde Ordu’nun ekonomisine büyük katkısı olduğunu belirten Akça, aronya ve mavi yemişin de aynı şekilde gelir sağlayabileceğini belirtti.

“O Zaman Rağbet Görmemişti”

Akça kivinin Ordu’ya getirilmesini şu cümlelerle paylaştı: “Doksanlı yıllarda ben Veterinerlik Fakültesi’nde stajımı yaparken ilk defa kivi fidanları Yalova’dan Ordu’ya getirilmişti. O zamanlarda da çok rağbet görmedi hatta. Çiftçilerimize neredeyse yalvararak, kapılarına birer tane ikişer tane, beşer tane dikmeyle süreç başladı. Tabii sonradan modern tesisler, bahçeler oluşturulmaya başlandı.

İki Dönüm Araziye Büyük Destek

“Para Ettiğini Gören Dikmeye Başladı”

Daha sonra ekonomik değeri olan bahçeler gelişti. Kivinin para ettiğini gören, kivinin daha fazla gelir getirdiğini gören üreticilerimiz de bu sefer yavaş yavaş modern tesisler kurmaya başladı. O tarihten bu tarihe kadar da ilimiz şu anda kivi üretiminde Türkiye'de ikinci konumda. Senelik 10 bin ton civarında üretiliyor ve ekonomiye kattığı para da neredeyse 2 yüz milyon gibi bir rakam.”

“Çiftinin Kiviyi Benimsemesi 15-20 Yıl Aldı”

Çiftçilerin kiviyi benimsemesinin 15-20 yıl gibi bir süreç içerisinde olduğunu belirten Akça,
“Bölgemizde ekonomik dikim alanlarının oluşturulması anlamında aynı şekilde mavi yemiş de aronya da bu şekilde bir süreç alacaktır. Onun için ben bu sürecin taviz verilmeden desteklenmesi ve muhakkak bunun getirisi ile alakalı modern bahçelerinin oluşturulması çabalarının aralık vermeden sürdürülmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

İki Dönüm Araziye Büyük Destek

“Çiftçileri İkna Etmekte Sıkıntı Çekiyoruz”

Bölgemizde ataerkil bir tarım yapıldığını belirten Akça, sözlerini şu şekilde sürdürdü:  “Bölgemiz fındıkla buluşmuş. Fındık içinde dünyanın en uygun bölgelerinden bir tanesi Ordu ve Giresun. Tabii erozyonu önlemek amacıyla da ekilmiş. Ama tabii akabinde ürün çeşitlendirmekle alakalı tarım il müdürlüğü tarafından çalışmalar geliştirilmiş ama Türkiye çiftçisinin bir işe başlaması için önceden birinin yapmış olması, görmüş olması ve ikna olmuş olması gerekiyor. Bu süreç onun için uzuyor. Yani çiftçileri ikna etmekte aslında sıkıntı çekiyoruz. Mesela kivi dönemde fındığa göre en az 10 kat daha fazla gelir elde edilen bir ürün ama maalesef görülmediği için ve birebir tecrübe edilmediği için bu süreç uzamış.

İki Dönüm Araziye Büyük Destek

“Aronya ve Mavi Yemişte Daha Çok Kazanacaklar”

Şu anda birçok üreticimiz kivi için üretime uygun olan bahçelerini kesip kivi dikmeye başladılar. Çünkü geliri fazla ve daha az hizmet ediyorsunuz, daha az emek sarf ediyorsunuz ve daha çok para kazanıyorsunuz. Onun için aronyada da mavi yemişte de kesinlikle bunu çiftçimizin görmesi gerekir. Bunu gösterebilmek için de işte hem devlet tarafından teşvik arttırılarak devam etmesi ve üreticinin bu üründen fındığa göre veya diğer ürünlere göre daha fazla gelir elde ettiğini görebilmesi lazım.”

“İki Dönüm Araziye Teşvik Veriliyor”

Aronya ve mavi yemiş yetiştiriciliği ile ilgili Tarım İl Müdürlüğünün projeleri olduğunu belirten Akça, “İki dönüm araziye şu anda teşvik verilerek aronya tarımı yapılması sağlanıyor. Aynı zamanda mavi yemiş tarımı yapılması için de projeler geliştiriliyor. Tabii bu biraz uzun süreç tutacaktır ama şunu söyleyeyim, kesinlikle hem aronya hem mavi yemiş Karadeniz bölgesinin çok önemli bir ürünü haline gelebilir. Çünkü çok toprak yapısı çok müsait. Onun için harekete geçirilmesi ve sürecin başlaması gerektiğini düşünüyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.
Özel Haber/Nergis Kobak

31 Oca 2024 - 10:35 Ordu- Spor

Mahreç  Nergis Kobak