Hukuk Devleti İçin Mücadeleye Devam

Av. Sevinç Çoluk başkanlığında gerçekleştirilen Ordu Barosu’nun 2024 yılı ilk meclis toplantısı, Toplantıda, avukatlar olarak hak arama önündeki engellerin kaldırılması için mücadele etme kararlılığını göstermeye devam edileceği mesajı verildi.

Mustafa Özdoğru
Mustafa Özdoğru Tüm Haberleri
Hukuk Devleti İçin Mücadeleye Devam
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu Barosu’nun 2024 yılı ilk meclis toplantısı, Av. Sevinç Çoluk başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis Yönergesi uyarınca doğal ve kura ile belirlenen Meclis üyeleri ve avukatlar katıldı.

Ordu Barosu Başkanı Sibel Torun, gündemdeki ana konularının yanında Baro Meclisinde, en son yapılan 2024 CMK Müdafi Ücret tespitinin ve Adli Yardım görev ücretlerinin günün ekonomik verilerinden uzak oluşu ve Barolar ve Türkiye Barolar Birliğinin de hukuk devletinin, bağımsız yargının, hak arama özgürlüğünün teminatı olan savunmayı ve onun temsilcisi Barolar ve 186 bin avukatı, dolayısıyla yurttaşın hakkını savunmak için ortak aldıkları mücadele kararına destek olmaya devam edilmesi gerektiğinin altının çizildiğini söyledi.

Hukuk Devleti İçin Mücadeleye Devam

“Çağdaş, Demokratik ve Şeffaf Bir Baro Yönetimi İçin”

Başkan Torun; “Bu anlamda Baromuz, tüm mensupları ile birlikte, ülkemizin, milletimizin, Adaletin ve Hukukun savunucusu olan yegâne avukatlar olarak hak arama önündeki engellerin kaldırılması için mücadele etme kararlılığını göstermeye devam edecektir. Çağdaş, demokratik ve şeffaf bir baro yönetimi için önemsediğimiz ve vazgeçilmez bir parçamız haline gelen Baro Meclisimizin bu birleşimle almış olduğu kararların, mesleğimiz ve meslektaşlarımız için hayırlı olmasını diliyoruz.”

Hukuk Devleti İçin Mücadeleye Devam

“Hukuk Devletinden Bahsetmek Rüya Gibidir”

Toplantıda söz alan avukatlar da gündemdeki maddeler ile görüşlerini dile getirdiler. Önceki Baro Başkanlarından Av. Kenan Çebi ise hukukun üstünlüğüne dikkati çekerek; şunları ifade etti;

“Özellikle son yıllarda yargılama kararlarının yasallığından bahsetmek nerdeyse imkansız gibidir... Bu sorunların çözüme kavuşması bu düzende imkansızdır... Günümüzde hukuk devletinden bahsedebilmek bir rüya gibidir... Biz Avukatlara ve de Baromuza  düşen görev; 'Hukukun üstünlüğünü' sağlamak için elimizden gelen her şeyi özveri ve duyarlılıkla yapabilmektir.”

 

 

30 Oca 2024 - 11:40 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak