Hedef Turist Sayısı: Yüzde 25 Artacak!

Ordu’da 2023 yılında 500 binin üzerinde yerli ve yabancı turist ağırlandığına dikkat çeken Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, 2024 yılında bu sayıyı yüzde 25 daha fazla arttırmayı hedeflediklerini açıkladı.

Burak  Yıldız
Burak Yıldız Tüm Haberleri

Ordu’nun 2023 yılındaki turizm faaliyetlerini değerlendiren Müdür Toparlak, Türkiye’nin ve Ordu’nun turizmde 2023 yılını çok verimli geçirdiğini söyledi.

Ordu’da kış aylarında bile yabancı turist olduğunu açıklayan Toparlak, bu durumun da Ordu’nun hem yaz hem de kış döneminde turist ağırlayan bir şehir olduğunun kanıtı olduğunu dile getirdi.

“Rakamlar Ordu’ya da Yansıdı”

Ordu’da turist sayısını artırmakta kararlı olduklarını söyleyen Uğur Toparlak, şu ifadelere yer verdi; “Türkiye’nin istatistikleri Ordu’ya da yansıdı. Turizm bakanımızın açıkladığı rakamlara göre, % 20 üzerinde bir artış var. Bu rakamlar Ordu’ya da yansıdı. Güzel olan, özellikle pandemiden sonra trendimizin artış yönünde olması. Dolayısı ile bölgemiz hak ettiği yere geldi diyemeyiz ama önümüzdeki yıllarda Ordu turizmde hak ettiği payı alacak. En önemli iddiamız da, çok fazla destinasyonlarını tamamlayacağız. Önümüzdeki dönemde Ordu Karadeniz’in yıldızı haline dönüşecek diyebiliriz. Ordu, yerli ve yabancı turist sayısında 500 bini aştı. 2023’te bir önceki yıla göre turist sayısı, mevcut rakamın üstüne %21 civarında arttı. Her şey yolunda giderse, önümüzdeki yıl %25’in üzerinde bir artış bekliyoruz. Yani hiç olmazsa 700 bin civarında bir turist ağırlayabiliriz.”

2024’ten Beklentimiz Çok Fazla”

Ordu’da turizmde beklentilerinin yüksek olduğunu söyleyen Müdür Toparlak, “Bu kapsamda turizm sektöründe 2024’ten beklentimiz çok fazla. Çünkü Ordu ilimiz her geçen gün üzerine katarak daha da güzel oluyor. Ülke ve dünya genelinde ziyaret edilecek yerlerin ilk sıralarında geliyor. Çünkü şu anda çok önemli aktivitelerimiz bitmek üzere. Ünye kalesi bitiyor, Boztepe’nin cazibesi de yeniliklerle artıyor. Aktivitelerimiz çoğaldıkça konaklama sayımızda artacak diye düşünüyorum. Yoroz Kent Ormanı’nda yapılan teras, denize en yakın teras olması ile inşallah önümüzdeki yıl turist rakamlarında artış sağlayacak” dedi.

Özel Haber: Burak Yıldız

29 Oca 2024 - 12:00 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir