Ordu’nun Kültürel Mirasları Koruma Altında

5 yıl gibi kısa bir sürede Ordu’nun tarihi ve kültürel mirası olan 5 cami, 5 çeşme, 5 türbe ve 2 tarihi konak restorasyon ve çevre düzenlemeleriyle geleceğe taşınarak koruma altına alındı.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
Ordu’nun Kültürel Mirasları Koruma Altında
Ordu’nun Kültürel Mirasları Koruma Altında
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu Büyükşehir Belediyesi Ordu’nun tarihi ve kültürel miras özelliğini taşıyan Türk-İslam eserlerine sahip çıkarak restorasyonu yapılan eserleri geleceğe taşıyor. Yeni dönemde Büyük Melet Projesi alanında içinde cami ve külliyenin bir arada bulunacağı Türk-İşler Araştırmaları Merkezi kurulması için hazırlıklara başlayan Ordu Büyükşehir Belediyesi, görevde bulunduğu süre içerisinde tarihi geçmişi olan 5 adet cami, Osmanlı dönemine ait 5 adet çeşme, 5 adet türbe 2 tarihi konağı restore ettirerek geleceğe kazandırdı.

Ordu’nun Kültürel Mirasları Koruma Altında

Tarihi Camilere Aslına Uygun Restorasyon

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları kapsamında İkizce ilçesinde bulunan Laleli Ahşap Camii, Gülyalı ilçesinde bulunan Kestane Camii ve Çaybaşı ilçesinde bulunan Çayır Ahşap Camii, Gürgentepe ilçesi Eskiköy Ahşap Camii ve Altınordu Eskipazar Camii restore edilerek çevre düzenlemeleri ile birlikte tarihi dokusu korunarak modern bir görünüm kazandı.

Ordu’nun Kültürel Mirasları Koruma Altında

Tarihi Çeşmeler Akmaya Devam Ediyor

Geçmişi yüzyıllara dayanan birçoğu Osmanlı dönemine ait kültürel miras olan çeşmelerde de bakım ve onarım çalışması gerçekleştirildi. Ulubey ilçesinde bulunan Karakoca Çeşmesi, Uzunmahmut Çeşmesi, Kıranyağmur Çeşmesi, Güzelyurt Çeşmesi ve Gülyalı ilçesinde bulunan Kurtlu Çeşme aslına uygun bir şekilde restore edilerek geleceğe taşındı.

Ordu’nun Kültürel Mirasları Koruma Altında

Tarihi Türbeler de Yenilendi

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin restorasyon çalışmaları kapsamında Ordu’ya hizmet etmiş ve şehrin manevi iklimine katkıda bulunmuş kişilerin de türbe ve kabirleri restore edildi. Bu kapsamda Altınordu ilçesi Selimiye Mahallesi’nde bulunan Buharalı Şeyh Şakir Efendi Türbesi ve 7 adet kabir, Ünye ilçesinde Yusuf Bahri Hz. ve Talebelerinin Kabirlerinin restorasyonu, Kabataş ilçesinde Şid Abdal Türbesi restorasyonu, Akkuş’ta Melik Mehemmed Gazi Türbesi çevre düzenlemesi, Fatsa ilçesinde Şeyh Tarakçı Hamid Hocanın kabri ile alanda bulunan 6 kabir yenilenerek çevre düzenlemeleri ile ziyarete açıldı.

Tarihi Konaklar Koruma Altında

Altınordu ilçesinde 19. yüzyılın sonlarında inşa edilen Selimiye Konak ile Ünye İlçesinde bulunan 110 yıllık Yürürler Konağı da restore edilerek hizmete sunuldu. Geçmişle bir köprü oluşturan bu çalışmalar da kentin sanat ve turizm faaliyetlere canlılık kazandırdı.

29 Oca 2024 - 11:00 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir