“Kamuya Ait Arazileri Satıyorlar”

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, verdiği soru önergesinde Ak Partili belediyelere, ‘seçimden hemen önce halka ait arazileri neden satışa çıkardınız?’ diye sordu.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, “31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimlerine yaklaşık 2 ay kala AKP‘li belediye başkanlarının ve kayyumların yönettiği belediyeler çok sayıda taşınmazı satışa çıkartmıştır. Söz konusu taşınmazların herhangi bir plan veya proje çerçevesinde değil belediyeye gelir sağlamak ve seçim çalışmalarında kullanılmak üzere satışa çıkartıldığı düşünülmektedir.” dedi.

“Halkın Malını Gasp”

Halka ait arazileri satan belediyeler arasında Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin de olduğunun altını çizen Torun, şunları söyledi; “İstanbul’da Kağıthane, Tuzla ve Pendik Belediyeleri, Ordu Büyükşehir Belediyesi, Samsun Tekkeköy Belediyesi, Isparta Belediyesi, Kocaeli Gebze Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Afyonkarahisar Belediyesi, Kayseri Talas Belediyesi, İzmir Menemen Belediyesi ve kayyum yönetimindeki Van Büyükşehir Belediyesi son 1 ay içerisinde satış ilanları yayınlamışlardır.  Belediyelerin satışa sunduğu araziler kamuya yani halka aittir. Arazilerin kamu yararı dışında herhangi bir amaçla kullanılması veya satışa çıkartılması halkın malının gaspı anlamına gelmektedir. Değerleri milyarlar ile ölçülen arazilerin satış amaçları açıklanmalı, olası hukuka aykırılıkların ve kamu zararının önlenmesi gerekmektedir.”

Milletvekili Seyit Torun, verdiği önerge ile şu soruların cevaplanmasını istedi: “Yukarıda isimleri sayılan belediyelerin son 2 ay içerisinde satışa çıkarttığı belediye arazilerini ve bu arazilerin satış bedellerini açıklar mısınız? Söz konusu arazilerin rayiç bedellerini açıklar mısınız? Söz konusu belediyelerin güncel borçluluk durumlarını açıklar mısınız? Son 2 ay içerisinde satışa çıkartılan belediye arazilerinden elde edilecek gelirlerin harcanacağı proje ve çalışmaları açıklar mısınız?”

28 Oca 2024 - 20:30 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu