Ağaç Motoru Kazalarına Dikkat!

Altınordu’da ağaç motoru tamirciliği yapan Volkan Güney, vatandaşları olası kazalara karşı uyararak, motor zincirinin dikkatli kullanılması gerektiğini söyledi.

Salih Can ONGUN
Salih Can ONGUN Tüm Haberleri

Mevsimin kış olmasıyla birlikte düşen hava sıcaklıkları evlerde ısınmak için kullanılan sobaların kurulması anlamına geliyor. Isınmak için kurulan sobalarda yakacak olarak kullanılan odun için vatandaşlar ağaç kesim motorlarını kullanmaya başladı.

Bilinçsiz ve önlem almadan kullanılan ağaç kesim motorları, kimi zaman motorların arızası kimi zaman ise kullan kişinin bilinçsiz şekilde kesim yapmasından kaynaklanan yaralanmalar ile sonuçlanan kazalara neden olabiliyor.

Altınordu’da ağaç motoru tamirciliği yapan Volkan Güney, ağaç kesim motorlarında meydana gelen arızaların ve en önemlisi ağaç kesme motoruyla yapılan kesimlerde oluşan kazaların basit önlemler alınarak önlenebileceğine değindi.
Güney, “Uzun süre kullanılmayan ağaç kesim motorları bir anda çalışmaya başlayıp yük altında kalmaya başlayınca arızalar çıkarmaya başlıyor. Kesim motoru sahipleri ayda en az 1 kez olmak kaydıyla motorlarını 5-10 dakika çalıştırırlarsa bu sorunlarla karşılaşmazlar.” dedi.

“Zincir Gevşek Olmamalı”

‘Ağaç motorunu kullanırken kazalardan korunmak için zincire dikkat etmek lazım’ diyen Volkan Güney, şunları söyledi; “Zincirin alt ayakları eskimiş, kırılmış oluyor. Çoğu vatandaşlarımız da zinciri gerdirmeden gevşek kullanıyorlar. Zincir alt ayakları kamaya vura vura eskiyor. Bu sefer zincir kopuyor. Müşterinin bacaklarına, koluna gelebiliyor. Zincir konusunda çok dikkatli olmak gerekiyor. Yine kesim yaparken ağzı bozuk ya da küt olan zincir kullanımı kesim motorlarını kesim yaparken zorladığından zincirin bilenmiş ve sağlam olması çok önemli. Kesim zincirini bozmamak için kesim yapılan odun veya ağaçta zincire zarar verebilecek maddelerin olmadığından emin olmalılar.

“Koruyucu Maddeler Kullanın”

Ağaç kesim motoru kullanırken en önemlisi ve yaşanabilecek kazaların önüne geçebilmek adına koruyucu kask, eldiven, gözlük ve ayakkabı kullanılmalı. Bunlar basit ama herhangi bir kaza anında yaralanmaların önüne geçebilmek için hayati önem taşıyan tedbirler. Vatandaşlarımız kesinlikle koruyucu maddeleri kullanmalı ve alışkanlık haline getirmeli. Diğer bir husus ise kesim yaparken çevredeki diğer insanlar uyarılmalı onlarında varlığı göz önüne alınarak dikkatli bir şekilde kesim yapılmalı.’

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

28 Oca 2024 - 11:25 - Gündem

Mahreç  Tevfik Kul