Ordu’ya Üç Maden Sahası Daha!

Ordu'nun yüzde 74'ünün maden sahası ilan edilmesinin ardından Kabadüz, Ulubey, ve Gölköy ilçelerinde altın, gümüş, bakır, kurşun, çinko madenleri için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreçleri başlatıldı. Ordu Çevre Derneği yetkilileri ise bu durumu endişe verici buluyor.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri

Ordu’nun yüzde 74’ü maden sahası ilan edilmesinden sonra, ilan edilen sahalardan Kabadüz, Ulubey ve Gölköy ilçelerinde altın, gümüş, bakır, kurşun, çinko madenleri için ÇED süreçleri başlatıldı.

Tarım Alanları Yok Olacak”

Evrensel’in haberine göre; Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak, aynı şirket tarafından aynı anda üç ilçede başlatılan maden ÇED sürecinin düşündürücü olduğunu belirterek, "İlimizin yüzde 74’ü maden sahası ilan edildi. Şimdi ilan edilen yerler ihaleye çıkarılıyor. Alan şirketler de ÇED sürecini başlatıyor. Merkez ve 19 ilçenin her tarafında maden ÇED süreçleri hızlandı. Sırada olanlar da var. En son Ulubey, Kabadüz ve Gölköy ilçelerimizde altın, bakır, çinko, gümüş madenleri için ÇED süreci başlatıldı. Bu tarım ve orman alanlarını; yayla ve meraları yok edilmesine neden olacaktır" dedi.

“Şirketlere Altyapı Hazırlığı”

Özbucak, Ordu'daki maden çalışmalarının HES'lerden sonra arttığına dikkat çekerek, "Ordu’daki maden çalışmaları Fatsa’daki siyanürle altın ayrıştırması işletmesiyle duyuldu. Taş ocaklarından bentonite, bakır, çinko, kurşundan altın madenine kadar her tür işletmeler mantar gibi çoğalmaya başladı. Şimdi de Ulubey ilçesinde Çağlayan Mahallesi mevkiinde, Kabadüz ilçesinde Musakırık Mahallesi mevkiinde, Gölköy ilçesinde de Emirler Yaylasında çinko, bakır, gümüş, altın madeni için ÇED süreci başlatıldı. Tehlike büyük. Artık tarım arazileri, ormanlar, yaylalar tehdit altında" dedi.

Ordu'daki bu maden projelerinin yerleşim yerlerindeki yol sorununu çözmek amacı güttüğünü savunan Özbucak, "Yeşil yol diye övünerek dillendirdikleri yolların ne için yapıldığı bu projelerle daha iyi ortaya çıkmaktadır. Yerleşim yerlerinde yol sorunu varken dağlara yapılan yolların bir nedeni de maden, enerji ve turizm şirketlerine altyapı hazırlığı olduğunu biliyoruz" şeklinde konuştu.

27 Oca 2024 - 12:00 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak