Yeni Nesil Bunu Bilmiyor: Tam Bir Şifa Kaynağı!

Kış aylarının gelmesiyle birlikte şifa kaynağı olan bal, polen, propolis ve arı sütüne talebin arttığına dikkat çeken 25 yıllık Ordulu Arıcı Telat Şahin, yeni neslin bu şifa kaynağından habersiz olduğunu vurguladı.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
Yeni Nesil Bunu Bilmiyor: Tam Bir Şifa Kaynağı!
Haber albümü için resme tıklayın

Kış aylarının gelmesiyle birlikte Ordu’da vatandaşlar, bağışıklığını güçlü tutmak ve hasta olmamak için de çeşitli yollara başvuruyorlar. Ordu’da birçok kişi arıcıların yolunu tutarak bal ve ürünlerini almaya yöneldiler. Ordulu 25 yıllık Arıcı Telat Şahin, Ordu’da bal, polen ve propolis gibi arı ürünlerine talebin arttığına dikkat çekti.

“Arı Ürünleri Şifa Kaynağı”

Arı ürünlerinin şifa kaynağı olduğunu belirten Telat Şahin, “Arı sütü, polen, propolis ürünleri arıdan çıkarttığımız doğal bir kaynak olması sebebiyle şifa kaynağıdır. Kış aylarında bağışık sistemi güçlü tutulması için özellikle zaten propolis ön plana çıktı. Bunun haricinde arı sütüyle propolis macun olarak da kullanılıyor. Bal, arı sütü, polen bunu karıştırıp macunla kullandığında metabolizmayı düzenler ve soğuk algınlığında birebir enerji verme özelliği vardır” diyerek açıkladı.

Yeni Nesil Bunu Bilmiyor: Tam Bir Şifa Kaynağı!

“Propolis Öne Çıkıyor”

Kış aylarında propolisin ön plana çıktığını ifade eden Telat Şahin, “Propolisin sade kullanımında bağışıklığı güçlendirmenin yanı sıra doğal antibiyotik özelliği de taşıyor. Tabi kış aylarına girdiğimiz süreçte havaların sıcak olmasına rağmen biraz daha bunlara rağbet oldu. Tabiki burada kullandığınız balın da önemi var” dedi.

Yeni Nesil Tercih Etmiyor”

Yeni neslin bal ve arı ürünlerini pek tercih etmediğini de sözlerine ekleyen Telat Şahin, “Ancak genellikle bal ve ürünlerini tercih edenler büyükler oluyor. Yeni nesilde bal kültürü yok. Bal, propolis ve arı sütünün şifasını yine eski nesiller biliyor. Yeni nesil genellikle çok rahatsızlık hissederlerse ve antibiyotik kullanmak istemezlerse tavsiye üzerine kullanıyorlar. Gençlerde bal, propolis ve arı sütü alma niyetleri olmuyor” ifadelerini kullandı.

Vatandaşa Tavsiyede Bulundu

Telat Şahin vatandaşa tavsiyede bulunarak, “Vatandaşlar bal alacaklarsa arıcıdan almalarını tavsiye ederim. Market ballılarına rağbet göstermesinler. Yüzde 90 sahte bal üretimi vardır. Bunlar büyük markalarda olmasına rağmen satılıyorlar. Bildikleri, tanıdıkları arıcılardan yada bizim gibi bal üzerine işyeri olan yerlerden almayı tercih etsinler” dedi.

Özel Haber: Soner Özdemir

26 Oca 2024 - 17:30 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir