Perşembe Halkı Deniz Dolgusu İstemiyor

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Perşembe ilçesinde yapılmak istenen dolgu projesinin “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararından sonra, Ordu Çevre Derneği Perşembe’de değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
Perşembe Halkı Deniz Dolgusu İstemiyor
Perşembe Halkı Deniz Dolgusu İstemiyor
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Perşembe ilçesinde yapılmak istenen dolgu projesinin “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı ardından, Orçev Perşembe’de değerlendirme toplantısı yaptı.

Ordu Çevre Derneği yöneticilerinin ve Perşembelilerin katıldığı bilgilendirme toplantısı Sahil Oyun Salonu’nda yapıldı.

“Son Kararı Yöre İnsanı Veriyor”

Toplantı, Ordu Çevre Derneği yönetim kurulu üyesi Coşkun Özbucak’ın dernek olarak çalışma biçimi hakkında verdiği bilgiyle başladı. Özbucak, “Dernek olarak projeler hakkında halkı bilgilendirme toplantıları yaparak bilgilendiriyoruz. Proje hakkında son kararı yöre insanı veriyor. Dernek olarak kurumların internet sitelerinden proje duyurularını inceliyoruz ve halkı bilgilendirme yapma görevimizi yerine getiriyoruz. Perşembe’deki maden sahası hakkında da aynı yöntemi uyguladık. Maden için yapılan toplantıda verdiğimiz bilgiler sonrası halk olarak madene karşı mücadele kararı verildi. Şimdi de deniz dolgusu ile karşı karşıyayız. Bu kapsamda Perşembe ilçemizde Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmak istene deniz dolgusunun ÇED dosyasında yazılanları inceledik ve olumlu, olumsuz; eksik gördüğümüz bilgileri aktaracağız. Kararı Perşembeliler verecek, bizler de hukuksal destek sağlayacağız.” dedi.

Perşembe Halkı Deniz Dolgusu İstemiyor

“Adeta Beton Belediyesi”

ÇED dosyasını incelediklerini belirten Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “ Ordu Büyükşehir olduktan sonra başlayan deniz dolgusu projeleri hızlandı. Yasal olmayan yollarla yapılan dolgulara açtığımız davaları kazandık. Ünye’den Gülyalı sınırları dahil kıyılarda dolgu projeleri var. En son Fatsa’da ve Altınordu ilçelerindeki dolgu projeleri için alınan “ÇED Gerekli Değildir” kararlarına davalar açıldı, kazandık. Yeniden ÇED süreci başlatıldı. Şimdi de Perşembe’de deniz dolgusu projesi var. Ordu Büyükşehir Belediyesi adeta Beton Belediyesi oldu. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Ordu ili Perşembe ilçesi Düz Mahalle sınırlarında mevcut sahil yolu kenarında kıyı kenar çizgisi sonrasında rekreaktif amaçlı kullanım amacıyla deniz ortamında 56,226 metre kare alanda dolgu yapılarak “Perşembe Kıyı Düzenleme ve Rekreaktif Amaçlı Dolgu Projesi” gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Proje kapsamında 660 m’lik kıyı şeridi boyunca şev altında 56,226 metre kare alanda ve şev üstünde 44.716 metre kare alanda 217,205 metre kare dolgu yapılacaktır. Dosyadaki bilgilere göre isteyip istemediğinize göre hukuksal süreci başlatmak gerekir. “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptali için İdare Mahkemesine dava açmak gerekiyor.” dedi.

Perşembe Halkı Deniz Dolgusu İstemiyor

“Hazırlıklı Olunmalı”

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) yönetim kurulu üyesi ve avukatı Haluk Türkmen de, hukuksal süreç hakkında bilgi vererek, “Dolgu projesinde eksiklikler ve uygulandığında olumsuz etkilerin olacağı kesin. Eğer dava açılacaksa acele etmek gerekir. Dernek olarak dava açsak da yeterli değil, sizlerden de davacı olmalı. Vekalet vermeniz gerekiyor. Ayrıca mahkeme bilirkişi heyeti atayacak. Bunların masrafı olacak. Şimdiden hazırlıklı olunmalı. Karar sizin.” dedi.

Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ahmet Kahraman da, genel sorunlar hakkında değerlendirme yaparak ortak mücadelenin zorunlu olduğunu söyledi.

Katılımcıların sorularına yanıt verildikten sonra toplantı sona erdi.

26 Oca 2024 - 20:30 Ordu/ Perşembe- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak