Kitapların Sessiz Kahramanı: Ordu’nun Son Ciltçisi

Ordu’nun son kitap ciltçisi Abdullah Of, kendi mesleğinin teknolojiye yenildiğini ve çırak yetişmediğini söyleyerek güzel bir mesleğin yok olmaya yüz tuttuğunu açıkladı.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
Kitapların Sessiz Kahramanı: Ordu’nun Son Ciltçisi
Haber albümü için resme tıklayın

42 senedir kitap ciltleme ve kitap tamiri yapan ciltçi Abdullah Of, bu mesleğin yok olmaya yüz tuttuğunu ve devam ettirecek çırak yetişmediğini açıkladı. Kitap ciltleme işinin inceliklerinden bahseden Abdullah Of, güzel bir meslek olduğunu söyledi. Detaylar haberimizde…

“İlk Hobi Olarak Başladım”

Ordu Altınordu ilçesinde sadece bu işle uğraşan tek kendisinin kaldığını söyleyen kitap ciltçisi Abdullah Of, işe ilk hobi olarak başladığını söyleyerek, “Bu işe 1986 yılında hobi olarak başladım. Şimdi ise 42 senedir bu mesleği olarak yapmaktayım. Gelen Kur'an-ı Kerimleri, eskimiş ciltlerin tamirini ve bakımını yaptıktan sonra cilt kapaklarını, her türlü bakımını ve onarımını yapıyorum. Bu şekilde işe devam ediyoruz” dedi.

Kitapların Sessiz Kahramanı: Ordu’nun Son Ciltçisi

“4 Yıl Çıraklık Yaptım”

4 yıl çıraklığını yaptığı işi sürdürdüğünü açıklayan ciltçi Abdullah Of, “Hobi olarak başladığım bu işle ilgili başka bir yerde de çalışmadım. 4 yıl çıraklığını yaparak bu işi öğrendim. Hiç çırak yetiştirmedim ama beş kişilik ailemin hepsi cilt yapmasını biliyor. Onların hepsine öğrettim ama ileride yaparlar mı bilmem” ifadelerini kullandı.

“İlk Günkü Gibi Aynı Aşkla Yapıyorum”

Her işin kendine göre zorluğu olduğunu belirten Abdullah Of, “Ben bu işi ilk günkü gibi aynı aşkla, şevkle yapıyorum. Aslında benim için iyi bir meslek” dedi. Mesleğin zor taraflarından da bahseden Abdullah Of, “Ancak her meslekte olduğu gibi zor tarafları da var. En zor tarafı kitapları yaptıktan sonra üzerine yaldızlı baskı yapma işlemi bayağı zor. O beni bayağı uğraştırıyor. Kurşun harfleri tek tek kasadan alıyorsun, kumpasa diziyorsun. Isıttıktan sonra bu harfleri cildin kapağına ayarlı bir şekilde, düzgün bir şekilde vurmak bayağı uğraştırıyor” diyerek açıkladı.

Kitapların Sessiz Kahramanı: Ordu’nun Son Ciltçisi

“Ciltçi Yapılmamak Üzere Bozmuş”

Ciltçi Abdullah Of, meslekte ilginç bir anısını ise şu şekilde paylaştı; “ Giresun Kütüphanesi’nin cilt işlerini yapıyordum. Oradan bir memur arkadaş bir Kur'an getirdi bana. Onu daha önce Giresun’da yaptırmış. İnanın ciltçi arkadaşım bu Kur'an'ı Kerim’i bir daha yapılmamak üzere bozmuş. Dedesinin Kur’an’ıymış ve iki gün uğraştım. O ciltçi ile görüşmek istedim ama nasip olmadı.”

“Yırtılan Kitaplara Bant Yapıştırmasınlar”

Vatandaşlara öneride de bulunan Abdullah Of, şu cümlelere yer verdi; “Vatandaşa benim önerim Kur'an'ı Kerim ve diğer kitaplara bant yapıştırmasınlar. Bunlar bizi çok yoruyor. Çok zamanımı alıyor. Bant kullanmasınlar. Yine bir tavsiyem de yeni alınan bir Kur'an'ın Kerim’i önce ciltlenmesi lazım. Çünkü yan kapağında bir tek kapak tutuyor. Düşünce de yırtılıp dağılıyor.”

Özel Haber: Soner Özdemir

26 Oca 2024 - 16:30 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir