Aidat Fiyatları Cep Yaktı

Türkiye Kentsel Tesis Yönetim Derneği Ordu İl Başkanı Volkan Yeşilyurt, 2024 yılı itibariyle site aidatlarının yüzde 50 ila 65 arasında zamlandığını dile getirdi.

Burak  Yıldız
Burak Yıldız Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Asgari ücrete gelen zam, asansör bakımı, temizlik, ortak gider elektrik faturaları derken bir sitenin giderlerinin arttığına değinen Yeşilyurt, böyle bir ortamda da site aidatlarına zam gelmesinin kaçınılmaz olduğunu dile getirdi.

" Fiyat Belirlemesi Yapıyoruz"

Site aidatlarının giderlerden dolayı arttığını aktaran Volkan Yeşilyurt, şunları söyledi;

“Temizlik, ortak alan elektrik faturası, bahçesi varsa bahçe bakım ve temizliği, asansörlerin aylık periyodik bakımları, yönetim ve hukuk danışmanlık bedellerinin ortalamasını alarak sitelerin aidatlarını belirliyoruz. Biz sitelerle paket olarak anlaşıyoruz. Burada asgari ücret de fiyatın belirlenmesinde etkili oluyor. Asansör firmalarından önce bir veri alıyoruz. Sitenin eski yöneticileri ya da sakinlerinden de ortalama elektrik faturasını aldıktan sonra kendi fiyatlarımızı da koyup, daire başına düşen fiyatları belirliyoruz. 

Aidat Fiyatları Cep Yaktı

"Daire Sayısı Arttıkça Aidat Ücreti de Düşüyor"

Asgari ücret artınca otomatik olarak her şeye zam geldi. Asansör firmaları bu dönemde bakım fiyatlarını yüzde 100 oranında artırdılar. Biz bunların ortalamasını aldıktan sonra aidatlar belirleniyor. Ordu şehri için aidatların önemi büyük. Biraz yüksek fiyat söylediğin zaman ‘bu kadar aidat olmaz’, ‘sitede havuz mu var?’ diyorlar. Normalde daire sayısı yükseldikçe aidat ücretleri de düşüyor. Daire azaldıkça da fiyatlar artıyor.”

"25 Bin Liralık Maliyeti Var"

Aidat ücretlerinden de bahseden Yeşilyurt, “Normal siteler için şu an ortalama aidatlar 300-350 lira civarında değişiyor. Havuzlu sitelerde bu rakam yükselebiliyor. Ama apartman görevlisi olan sitelerde bu yıl -aidatlar yüksek olacak. Çünkü apartman görevlisinin yaklaşık 25 bin liralık bir maliyeti var. 50 dairelik bir sitede apartman görevlisi olursa, rakamlar daha da yukarı çıkabiliyor. Ancak profesyonel site yönetimi olursa, bu rakamlar daha aşağıda kalabiliyor. O yüzden en mantıklısı profesyonel site yönetimidir.” dedi. 

26 Oca 2024 - 12:20 Ordu/ Ordu- Ekonomi

Mahreç  Burak Yıldız