“Üniversite Bütçesi Yetersiz”

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Baş, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Kemal Şamlıoğlu’nun katılımı ile OTSO ev sahipliğinde gerçekleştirilen sektör temsilcileri buluşmasında yaptığı konuşmada, üniversite bütçesinin yetersiz kalmasına değinerek, bu yetersizliği yapılan protokollerle tamamladıklarını belirtti.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
“Üniversite Bütçesi Yetersiz”
“Üniversite Bütçesi Yetersiz”
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Baş, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Kemal Şamlıoğlu’nun katılımı ile OTSO ev sahipliğinde gerçekleştirilen sektör temsilcileri buluşmasında konuşma gerçekleştirdi.

Rektör Baş konuşmasında, öğrencilerin üniversite bütçesinin yetersiz olmasından dolayı son sürüm programları deneyimleyemediğini, bu eksikliği ise sektör yetkilileriyle protokol yaparak giderdiklerini belirtti. Öte yandan Baş, sınav sistemini de eleştirdi.

20 Bin 70 ODÜ’lü Öğrenci

Konuşmalarına Ordu Üniversite’sine dair rakamları ileterek başlayan Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Baş, “Üniversitenin mevcut öğrenci sayısı 20.070, bu sayının ise yaklaşık 4200’ü Meslek Yüksekokulu öğrencisi. Üniversitemiz bünyesinde ise 14 fakülte, 12 meslek yüksekokulu, 3 enstitü, 1 de yüksekokul bulunuyor” dedi

“Üniversite Bütçesi Yetersiz”

Ara eleman yetiştirmede teknik bilimler meslek yüksekokulunun önemini vurgulayan Baş,” En son programları üniversitenin almaya bütçesi de yetmiyor. Bu yüzden ilgili alanlarla protokol imzalıyoruz. Örneğin Sosyal Bilimlerde Muhasebe Finans Bölümü öğrencilerini, Muhasebeciler Odasıyla protokol yaparak bir dönemliğine gönderiyoruz. En son sürüm programı o şekilde görebiliyor. Bizim programlar biraz eski kalıyor, hepsini de toparlayamıyoruz. Bu protokoller bizim öğrencilerimizin ciddi avantajına” ifadelerini kullandı.

“Üniversite Bütçesi Yetersiz”

“Nasıl Başarılı Olalım?”

Sınav sistemini de eleştiren Rektör Baş, “Bizim en büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi de şu; biz öğrenciyi değerlendirirken 4 sıktan birini seçtiriyoruz. Bu mühendislikte de tıp fakültesinde de her alanda geçerli. Ayrıca YÖK (Yükseköğretim Kurulu)’ten uygulama derslerinin artırılmasını da talep ediyoruz. Bu konuyla ilgili en son YÖK Başkanvekilimizle görüştüm. Ama uygulama derslerini ne kadar arttırırsak arttıralım ama TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı)’ta öğrenciye 4 şıktan birini seçtiriyorsunuz. Biz burada nasıl başarılı olalım?

“Üniversite Bütçesi Yetersiz”

“Değerlendirme Yöntemini Revize Etmeliyiz”

Aslında Türkiye olarak öğrenciyi değerlendirme yöntemini de revize etmeliyiz. Çünkü bizim en büyük sıkıntımız değerlendirme yöntemi. Sınava hazırlanırken de yetiştiriciler ‘4 şıktan birisi en doğru nasıl seçilir’i anlatıyor.

Biz doğruları değil de yanlış olanları atıyoruz ve burada net bilgi olmadan %45’lik durumda doğru seçeneğini hiçbir bilgimiz olmasa dahi seçebiliyoruz. Bu da öğrencinin meslek hayatında ciddi sorunlar oluşturuyor” diye konuştu.

ODÜ Rektörü Prof. Dr. Ordun Baş, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Bu değerlendirme yöntemini tekrar gözden geçirirsek toplumumuza, öğrencilerimize çok çok faydalı olacağız.”

Özel Haber/Nergis Kobak

25 Oca 2024 - 14:10 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak