“X Hastalığı” Nedir? Uzmanından Uyarılar

AHEF (Aile Hekimleri Federasyonu) Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Ufkun Yıldırım, geçtiğimiz günlerde dünyanın gündeminde olan ve covid-19’dan kat daha ölümcül olabilecek olan ‘x hastalığı’na ve olası salgınlara karşı öneri ve uyarılarda bulundu.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
“X Hastalığı” Nedir? Uzmanından Uyarılar
“X Hastalığı” Nedir? Uzmanından Uyarılar
+1
Haber albümü için resme tıklayın

“X Hastalığı” 20 Kat Ölümcül

Geçtiğimiz günlerde İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda sağlık sektörü liderleri, "X hastalığı" olarak adlandırılan yeni bir küresel salgın için hazırlık yapmanın önemini konuştu. Öte yandan olası bir salgının covid-19’dan 20 kat daha ölümcül olabileceğini de belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Covid-19 salgını sırasında meydana gelen yıkımı, sağlık sistemlerinin çöküşünü, küresel ekonomideki kayıpları yeniden yaşamamak için hazırlık yapmanın önemini daha önce de vurgulamıştı.

“X Hastalığı” Nedir? Uzmanından Uyarılar

Peki "X hastalığı" nedir ve yeni bir pandemiye ne kadar hazırlıklıyız?

“X Hastalığı" Nedir?

Aile Hekimleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Ufkun Yıldırım, konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Yıldırım, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Geçtiğimiz günlerde Davos'ta yapılan zirvede Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri X Hastalığından bahsetti. Nedir X hastalığı önce ona değinmek gerekirse; henüz gerçekleşmemiş ve kaynağı bilinmeyen insanlığı tehlikeye atabilecek nitelikte olan salgın hastalıklar diyebiliriz. Covid döneminden önce de gündeme gelmiş olan bu senaryo aslında covid ile birlikte bir kez gerçekleşmiş oldu. Dünyada henüz tanışmadığımız veya kutup bölgesinde buzullarda uyumakta olan bir virüs olabileceği gibi insan yapımı biyolojik bir silah da bu duruma sebep olabilir. Çok geniş bir perspektifte bakıp değerlendirme yapmak gerekir.

Bunu bir korku senaryosu şeklinde kamuoyunu tedirgin edecek boyutta değil de gerçekleşebilecek olası durumlarda devletler ne yapmalı, nasıl politika üretmeli şeklinde değerlendirmek daha doğru olacaktır.”

“Daha Az Hasarla Atlattık”

Ülkemizde, pandeminin çoğu gelişmiş ülkeye göre iyi yönetildiğini belirten Dr. Yıldırım, “Covid dönemine bakacak olursak o karmaşık dönemi sağlık sektörü olarak iyi yönettiğimizi ve çoğu gelişmiş ülkeye göre daha az hasarla atlattığımızı ifade edebiliriz. Tabi bunda sağlık çalışanlarının olağanüstü bir fedakârlıkla çalışması çok büyük bir faktör. Ancak işi nasıl olsa sağlık çalışanları halleder mantığıyla umursamaz bir tavır takınmak telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir” dedi.

“X Hastalığı” Nedir? Uzmanından Uyarılar

“Şimdiden Kurul Kurulmalı”

Gerçekleşme ihtimali olan salgınlar, yani x hastalığı konusunda şimdiden bir kurul kurulması gerektiğini belirten Dr. Yıldırım, sözlerini şu şekilde sürdürdü: bu kurulda senaryolar üzerine tüm detaylar hesaplanacak şekilde çalışmalar yapılmalı. Personel planlaması, çalışma şekilleri, ilaç stokları, ilaçların ne şekilde dağıtılacağı, olası temiz steril alanlar gibi, ki aile sağlığı merkezleri bu durumlar için düşünülebilir, her detay hesaplanmalı. Nitekim covid döneminde insanlar hastanelere gitmekten çekindiği için aile sağlığı merkezlerine başvurular çok ciddi oranda bir artış göstermişti. Multidisipliner bir yaklaşımla birçok faktörü bir arada değerlendirerek ortaya bir politika çıkarmalı, bizler ise işin aile sağlığı merkezi kısmında olduğumuz için bu konuda her türlü fikir alışverişi ve iş birliğine açık olduğumuzu belirtmek isteriz.

“X Hastalığı” Nedir? Uzmanından Uyarılar

“Aile Sağlığı Merkezleri Güçlendirilmeli”

Özellikle o dönemde covid dışı hastalıkları olan kişiler sağlık hizmeti almakta zorlanmış, bu konuda aile sağlığı merkezlerini daha çok tercih etmişlerdi. Birinci basamağın önemi ve neden güçlü olması gerektiğinin cevabını o günlerde almıştık aslında. O günleri inşallah görmeyiz ama şimdiden önlemlerimizi mutlaka almalıyız. Aile hekimliği sistemini cazibesi azalmış, işletmekte zorlanılan yerler değil de güçlendirilmiş cazip hale getirilmiş ve sağlık sektörünün yükünün büyük bir kısmını taşımaya hazır birer merkez haline getirmeliyiz. Şuandaki tablonun bu durumdan çok uzakta olduğunu ifade edebiliriz. AHEF olarak her türlü iş birliğine hazır olduğumuzu ve bu konularda yapılacak çalışmalarda, kurullarda muhakkak yer almamız gerektiğini düşünüyoruz.”

Yıldırım, “Unutmayalım ki güçlü bir Türkiye, ancak sağlıklı nesillerle mümkün olabilir. Sağlıklı nesiller ise ancak güçlü bir Aile Hekimliği sistemi ile mümkündür” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Özel Haber/Nergis Kobak

24 Oca 2024 - 10:20 Ordu- Sağlık

Mahreç  Nergis Kobak