Bahadır Baş’tan Yatırım Uyarısı

TÜRMOB Disiplin Kurulu Sekreteri Bahadır Baş, son dönemde artan yatırım vaadiyle dolandırıcılık olaylarına karşı vatandaşları uyardı. Baş, yatırım yaparken kulaktan dolma bilgilere değil, profesyonel danışmanlara güvenilmesi gerektiğini söyledi.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
Bahadır Baş’tan Yatırım Uyarısı
Bahadır Baş’tan Yatırım Uyarısı
+1
Haber albümü için resme tıklayın

TÜRMOB Disiplin Kurulu Sekreteri Bahadır Baş, son dönemde artan yatırım vaadiyle dolandırıcılık olaylarına karşı uyarılarda bulundu.

“Sosyal Medyadan Görerek Yatırım Yapılmaz”

Baş, yaptığı açıklamada, “Öncelikle daha fazla para kazanma ihtiyacıyla yatırım danışmanlığı, yatırımla ilgili konularda karar vermeden önce mutlaka bir danışmandan, mali müşavirden, bir finansçıdan destek almak lazım. Ülkemizin uzun zamandır gündeminde bu olaylar var. Bir banka müdiresinin yüksek gelir grubunaki sporculara bir güven bağı kurup, bunun sonucunda da bir mağduriyet, farklı bir yapılanma olduğunu gördük. Biz o yüzden sıklıkla söylüyoruz. Yatırım yapmak Türkiye için çok önemli. Bireylerin tasarruflarını yatırıma çevrilmesi ülkemiz için çok önemli. Ama burada dikkat edilecek konu, yatırımları kulaktan dolma, sosyal medyada görerek karar vermemektir.

Bahadır Baş’tan Yatırım Uyarısı

“Profesyonel Destek Gerekiyor”

Senelerce biriktirip tasarruf ettiğimiz değerleri, sosyal medya danışmanlarıyla, bize daha fazla getiri elde edeceğini söyleyen kişilerin yönlendirmesiyle değil de, profesyonel destek alarak, mali müşavirlerin, finans yöneticilerinin önemini fark ederek, onların kararları, onların yönlendirmesiyle birlikte hareket etmek gerekiyor” dedi.

Bahadır Baş’tan Yatırım Uyarısı

“1’e 3 Diye Bir Kazanç Yok”

Türkiye’de borsanın kazancının, altının kazancı 2 yıl, 3 yıl geri dönüp bakıldığında ortalama kazanç kriterleri olduğunu belirten Baş, “Dünyanın hiçbir yerinde 1’e 3, 1’e 5, 1’e 10 diye bir kazanç yok. Bu müthiş bir vaattir. Maalesef ki bunu vaat ediyorsa, bu işe yaklaşmamak, buradan uzak durmak en doğrusu diye düşünüyorum. Yani kazanmayı hayal ederken senelerin tasarrufları bir anda yok olup gidiyor. Bunu da Türkiye’de, Çiftlik Bank olayından tutun da, en son ponzi sistemi benzeri gelir vaadiyle beraber elde edilen kazançlar dahil çok olayda duyduk” diye konuştu.

Bahadır Baş’tan Yatırım Uyarısı

“Belgesiz 1 Lira Bile Vermeyin”

Baş, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Daha fazla para kazanma hissiyatını anlarım ama kontrolsüz, araştırmadan, işin detayına girmeden yapılabilecek yatırımlar hayal kırıklığı, hayal kırıklığından da öte tasarrufların yok olması sonucunu doğuracaktır. O yüzden mutlaka bir mali müşavirle, bir finans danışmanıyla beraber oturup, profesyonel bir şekilde, sözleşmesini yaparak, belgeleri ortaya koyarak yapmak gerekiyor. Belgesiz kimse kimseye 1 TL para vermesin. Kayıtlı bir şekilde yapılan işlemin sonucunda Türk hukuk sisteminden gidip, alacağımızı geri alabilme hakkına sahibiz ama bunu bu şekilde yapmadığımız müddetçe, maalesef bütün tasarruflarımızın yok olma sonucu ortaya çıkabilecek.”

Özel Haber/Nergis Kobak

23 Oca 2024 - 16:44 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak