Maske Uyarısı: Zorunlu Olmalı!

Son dönemde artan grip vakalarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Ordu Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Ömer Ufkun Yıldırım, toplu ve kapalı ortamlarda maske zorunluluğunun geri getirilmesini istedi.

Burak  Yıldız
Burak Yıldız Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Son haftalarda mevsimsel olarak domuz gribi, RSV, Kovid-19 ve influenza gibi vakalar artarken, uzmanların maske, mesafe ve hijyen uyarıları da devam ediyor.

“Viral Bir Hastalık”

Influenzadaki artış nedeniyle sistemin bu yükü kaldıramadığını aktaran Yıldırım, “İnfluenza, ani başlayan ateşle birlikte, yaygın vücut ağrısı, kas ağrıları, baş ağrısı, boğaz ağrısı, bazen burun akıntısı ile kendini gösterebiliyor. Daha gürültülü bir tabloya hâkim olan bu hastalık, viral bir hastalık olması nedeniyle kendiliğinden iyileşebiliyor ancak nezleye göre daha fazla komplikasyon gösterebiliyor. Influenzanın komplikasyonları arasında zatürre, orta kulak iltihabı, bronşit veya bronşiolitin en sık görülenler. Influenzadaki artış nedeniyle acil polikliniklerine ve Aile Sağlığı Merkezleri'ne (ASM) yapılan başvurularda çok ciddi oranda bir artış var. Öyle ki, artık sistem bu yükü taşımakta zorlanır hale geldi. Hastalar randevu bulamıyor, ASM kapılarında kuyruklar oluşuyor. Gerçekten tedavi ihtiyacı olan hastalar bekleyemediği için sağlık hizmetine ulaşamadan evlerine dönüyorlar” dedi.

Maske Uyarısı: Zorunlu Olmalı!

“Bol Sıvı Tüketilmeli”

Sağlık Bakanlığı'nın toplu yerler için maske zorunluluğu getirmesini önerisinde bulunan Dr. Yıldırım, şunları kaydetti; “Influenza döneminde bolca sıvı tüketiminin önemli olduğunu unutmayalım” dedi. Yıldırım, beslenmeye de dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Kış ayları bitene kadar maske kullanılmasını da tavsiye eden Yıldırım, maske kullanımı ile ilgili ise şu ifadelere yer verdi; “Özellikle de kapalı ortamlarda, kalabalık ortamlarda maske kullanmalı ve olabildiğince böyle ortamlarda az süre geçirmeye çalışmalıyız. Hatta önerimiz şu ki Sağlık Bakanlığı tarafından özellikle toplu insan yoğunluğunun olduğu başta sağlık tesisleri olmak üzere kapalı alanlarda (AVM, toplu taşıma araçları, kafe ve kahvehaneler gibi) maske zorunluluğu getirilmesi, toplum sağlığı ve sağlık sisteminin yükü düşünüldüğünde elzem bir hale gelmiştir. Hasta olmamak için dikkatli ve tedbirli olmalıyız.”

Özel Haber: Burak Yıldız

22 Oca 2024 - 10:30 Ordu/ Ordu- Sağlık

Mahreç  Burak Yıldız