“Memur Maaşları Yoksulluk Sınırından Başlamalı!”

BASK Ordu İl Temsilcisi Timur Yılmaz, “En düşük memur maaşı 30.370,57 TL olmuştur. En düşük memur maaşı yoksulluk sınırından başlamalıdır” diyerek tepki gösterdi.

Mustafa Özdoğru
Mustafa Özdoğru Tüm Haberleri

Memur maaşlarını gündeme getiren Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Ordu İl Temsilcisi Timur Yılmaz, en düşük memur maaşının yoksulluk sınırından başlaması gerektiğini açıkladı.

Yaptığı açıklamada “Kamuoyunda memura emekliye müjde, büyük zam var diye oluşturulan algılar gerçeği yansıtmadığı gibi verilerle de algı yapılmaktadır” diyen Yılmaz, “Daha önce en düşük memur maaşı 22 bin TL oldu diyenlere bunun gerçek olmadığını, bu ücretin sadece evli (eşi çalışmayan) ve 2 çocuklu (6 yaşından küçük iki çocuk) olanların aile ve çocuk yardımı dahil fiyatı olduğunu ifade etmiştik. Şimdi yine aynı şeyi söylüyoruz” şeklinde konuştu.

“En Düşük Maaşın Yüksek Gösterilmesi Doğru Değil”

BASK Ordu İl Temsilcisi Timur Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü; “Ocak 2024 itibariyle en düşük memur maaşı 30.370,57 TL olmuştur. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı verilerine baktığımızda açıklama kısmında aile ve çocuk yardımının dahil olduğu görülmektedir. Adı üzerinde en düşük derken bile bu tutardan daha az olanları vermemek ve bu sayede kamuoyunda en düşük maaşın yüksek gösterilmesi doğru değildir. O zaman bekar çalışanın o ücretten az almasını nasıl açıklarsınız? Herkes evli, eşi çalışmayan ve 6 yaşından küçük iki çocuk sahibi değildir. Ortalama memur maaşları için de aynı durum söz konusudur. Ortada bir gerçek vardır ki rakamlar artmış gibi görünse de alım gücü bakımından her geçen gün azaldığı tartışılmaz bir gerçektir. En düşük memur maaşı yoksulluk sınırından başlamalıdır.”

Özel Haber: Mustafa Özdoğru

21 Oca 2024 - 19:00 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Mustafa Özdoğru