Bal Üretimindeki Liderliğini Sürdürüyor!

Ordu’da kovan ve arıcı sayısının arttığına dikkat çeken Ordu Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, Türkiye’de bal üretiminde Ordu’nun ilk sırada yer aldığını açıkladı.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

600 bini geçen kovan sayısıyla ve 3000 kayıtlı bal üreticisiyle Ordu, bal üretiminde de Türkiye'de listenin başında yer alıyor.

2023 Yılında 19 Bin Ton Bal Üretimi

Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz, 2023 yılı bal üretimine değinerek, “Türkiye'de en çok bal üretiminin yapıldığı il Ordu ve 2022 yılında 19. 100 ton olarak bal üretimi gerçekleşmişti.  2023 yılı bal üretimimiz de gene bu civarda, 19.000 ton olarak gerçekleşti. Yani bal üretiminde aşağı yukarı bir önceki yıla göre aynı miktarda bal üretimi gerçekleştirdik” dedi.

Bal Üretimindeki Liderliğini Sürdürüyor!

İl Ekonomisine Önemli Katkı Sağlıyor

Bal üretiminin il ekonomisine önemli katkı sağladığını da açıklayan Müdür Yılmaz, “Türkiye'nin en çok bal üretilen ili Ordu’da arıcılık ve bal sektörü aynı zamanda il ekonomisine önemli ölçüde büyük bir katkısı alıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından arıcılara sağlanan kırsal kalkınma destekleri ile beraber arıcılık sektörü Ordu’da her geçen gün daha da gelişiyor” açıklamalarında bulundu.

Verilen Destekler Gelişmesine Katkı Sağlıyor

Verilen desteklere de değinen Müdür Yılmaz, “Bu noktada kırsal kalkınma yatırımları destekleri kapsamında arıcılarımızın ihtiyaç duyduğu bütün ekipmanlar işte bu bal süzme makinesi olabilir. Onların ihtiyaç duyduğu karavan olabilir, güneş enerji paneli olabilir. Her türlü arı ürünlerin işlemeye yönelik tesisler kurmaları için %50 oranda hibe desteği veriyoruz. Tabi bu destekler arıcılarımız tarafından da ilgi görüyor ve bu arıcılığın daha da gelişmesine imkan sağlıyor” dedi.

Arı Ürünlerini Artırmaya Yönelik Çalışma

Verilende desteklerden başka arı ürünlerini artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade eden Müdür Yılmaz, “Arı ürünlerini bir yandan da çeşitlendirmek istiyoruz, ne yapmak istiyoruz, polen üretimini artırmak istiyoruz. İşte arı süt üretimini artırmak istiyoruz, propolis üretimini artırmak istiyoruz. Dolayısıyla arıcılık sektörünün bu şehrin ekonomisine çok daha fazla katkı sağlaması için çalışıyoruz. Gene uyguladığımız projelerle ve dağıttığımız polen tuzaklarıyla bugün polen üretimi, gene uyguladığımız projelerle arı süt üretimi de başlatılmış durumda” ifadelerini kullandı.

Müdür Yılmaz, son olarak Arı Yetiştiricileri Birliği ve Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüyle el ele vererek arıcılara yönelik eğitim faaliyetleri de düzenlediklerini belirtti.

21 Oca 2024 - 11:10 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir