Mimarlar Odası'ndan 16. Genel Kurul’da Birlik Çağrısı

Ordu Mimarları Odası’nın 16. Dönem Genel Kurulu gerçekleştirildi. Deprem ve doğal afetlerin gündeme alındığı Genel Kurulda konuşan Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş, “şehircilik ilkesizliklerine karşı, anayasamızdan aldığımız yetki ve sorumluluğumuzla gerekli hukuk mücadelelerimizi verdik ve vermeğe de devam edeceğiz” dedi.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
Mimarlar Odası'ndan 16. Genel Kurul’da Birlik Çağrısı
Mimarlar Odası'ndan 16. Genel Kurul’da Birlik Çağrısı
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Gerçekleştirilen Genel Kurula, Ordu Barosu Başkanı AV. Sibel Torun ve STK Başkanları katılım sağladı.

Mimarlar Odası'ndan 16. Genel Kurul’da Birlik Çağrısı

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından başlayan Genel Kurul’da, ilk olarak Başkanlık Divan Seçimi gerçekleştirildi.

Mimarlar Odası'ndan 16. Genel Kurul’da Birlik Çağrısı

Seçimin ardından yönetim kurulu adına gerçekleştirdiği konuşmasında deprem ve doğal afetleri gündemine alan Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş, şu ifadeleri kullandı:

Her yıl Ekim ayının ilk haftasında kutladığımız Dünya Mimarlar günü için Uluslararası Mimarlar Birliği'nin belirlediği temaları oluyor. Burada size son 3 yılın temasını hatırlatmak istiyorum.2021 yılındaki teması "sağlıklı bir dünya için temiz çevre" 2022’deki “esenlik için mimarlık” ve 2023’te ise “dirençli topluluklar için mimarlık” olmuştur.

Bu temalar bağlamında, mimarlığın ne kadar önemli bir rol oynadığının altını çizen Eriş, “Sağlıklı ve güvenli bir çevrede sürdürülebilir yaşam hakkının korunması ancak, bilime ve şehircilik ilkelerine uygun nitelikli mimarlık hizmetleriyle şekillenmiş yaşam alanları üretimiyle, mevcut şehirleşmiş dokunun kamu yararı gözeten politikalar çerçevesinde revize edilmesiyle, merkezi ve yerel yönetimlerin, meslek kuruluşlarının, meslek mensuplarının ve ilgili tüm kesimlerin ortak sorumluluğu ile sağlanabilir” dedi.

Mimarlar Odası'ndan 16. Genel Kurul’da Birlik Çağrısı

“Şehircilik İlkesizliklerine Karşı Mücadeleye Devam Edeceğiz”

“Bu ilkeler ve anlayışlar doğrultusunda yaşam alanları üretilebilseydi, bugün yaşanan deprem ve sel felaketlerinde onca canımızı kaybetmemiş olurduk” ifadelerini kullanan Eriş, sözlerini şu şekilde sürdürdü: ”Mimarlar Odası Genel Merkezimizin ve ona bağlı olan tüm Şube ve temsilciliklerimizle; ülkemiz genelindeki şehirlerde yeşil alanların imara açılarak rant odaklı beton yığını yapılaşmalarına, dere yataklarındaki yapılaşmalara, üst üste çıkarılan imar affı-imar barışlarına, özellikle kırsalda plansız bir şekilde gereğinden fazla doğayı tahrip ederek yapılan beton yollara, ÇED raporu sağlanmadan plansız ve hoyratça yapılan kıyı dolgularına, her yerel yönetim değişiminde revizyon adı altında mevcut kent dokusunu ve altyapıyı iyileştirmeden rant sevdası ile üst yapıya artı emsal verilerek kentlerin katledilmesine, ağaçların kesilerek saksıda ağaç yetiştirilmesine gibi daha birçok örnekle sıralayacağımız şehircilik ilkesizliklerine karşı, anayasamızdan aldığımız yetki ve sorumluluğumuzla gerekli hukuk mücadelelerimizi verdik ve vermeğe de devam edeceğiz.”

“Odamız Çatısı Altında Birlik Olalım”

Eriş, önümüzdeki dönemde de kamusal sorumluluklarının yanı sıra en önemli görevlerinin başında, 9 şube başkanlığından oluşan bir komisyon ile hazırladıkları yeni Mimarlar Odası Ana Yönetmeliği ve Meslek Kanunu’nu yürürlüğe sokmaya çalışmak olduğu dile getiren Eriş, tüm meslektaşlarına çağrıda bulundu. “Gelin hep birlikte Odamız çatısı altında birlik olalım ve mesleğimize hak ettiği değeri kazandırarak emeklerimizin gerçek karşılığını alalım” diyen Eriş, “meslek etiğimize vermemiz gereken değeri gerekse hayatımızı bu güç ekonomik şartlarda iyileştirmek için, birlik olmaya ve mücadelemizi mesleki örgütlülüğümüz çatısı altında vermeğe ihtiyacımız var. Bunun için yönetim olarak tüm çabamızı vermeye hazırız” ifadelerini kullandı.

Havva Güner Eriş’in konuşması ardından dilek ve temenniler ile devam eden Genel Kurul, 21 Ocak Pazar günü gerçekleştirilecek seçim sonucunda yeni başkanını belirleyecek.

Ordu Hayat/Nergis Kobak

20 Oca 2024 - 15:56 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak