Banknotlar Artık Kabul Edilmeyecek!

Türkiye'de artan enflasyonun etkisiyle, yeni basılan paraların büyük bir kısmını 200 TL'lik banknotlar oluştururken, birçok banka mevcut ATM slotlarının yetersiz olması sebebiyle yeni bir sisteme geçti.

Salih Can ONGUN
Salih Can ONGUN Tüm Haberleri

Türkiye'de artan enflasyonun etkisiyle, yeni basılan paraların büyük bir kısmını 200 TL'lik banknotlar oluştururken, birçok banka mevcut ATM slotlarının yetersiz olması sebebiyle yeni bir sisteme geçti. Ancak, bu değişiklik beraberinde bir gelişmeyi getirdi: ATM'ler artık 10 TL'lik banknotları kabul etmeyecek.

Yüksek enflasyonun etkisiyle değeri sürekli azalan Türk lirası, Merkez Bankası tarafından basılan her beş yeni banknottan dördünün en büyüğü olan 200 TL olarak üretiliyor. Ancak, bu durumun getirdiği bir sorun, ATM'lerde yaşanan slot sıkıntısı. Ziraat Bankası eski genel müdür yardımcısı Şenol Babuşçu'nun ifadesine göre, ATM'ler artık 10 TL'lik banknotları kabul etmeyecek.

Birçok banka, artan 200 TL'lik banknot kullanımı ve 10 TL'nin alım gücünün tamamen kaybolması nedeniyle, ATM'lerdeki slot düzenlemesini revize etti. Önceden 10, 20, 50, 100 ve 200 TL'lik paralar için ayrılan slotlar, şimdi 10 TL'lik banknotların yerine 200 TL'lik paralara tahsis edildi. Babuşçu, bu uygulamanın ilerleyen dönemde daha da yaygınlaşabileceğini ifade etti.

Merkez Bankası verilerine göre, geçen yılın mayıs ayında 607 milyon 139 bin olan tedavüldeki 200 TL'lik banknot adedi, bu yılın mayıs ayında 1 milyar 179 milyonu aşarak yüzde 94'lük bir artış gösterdi.

Google Etiketleri: 

20 Oca 2024 - 15:02 - Gündem

Mahreç  Salih Can Ongun