“Mandalina Dalda Kalmayacak”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan, Ordu'da narenciye üretimine dair gelecek yıl yapılacak hamleleri açıkladı.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
“Mandalina Dalda Kalmayacak”
“Mandalina Dalda Kalmayacak”
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan, Ordu’da neredeyse her evin bahçesinde yetişen narenciyelere ilişkin önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek ticari adımlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

“100 Ton Üretiliyor”

Ordu'nun hemen hemen her evinin bahçesinde yetişen narenciyelere odaklanan Soydan, yaptığı açıklamada, özellikle Perşembe ilçesinde ciddi bir narenciye üretimi bulunduğunu belirtti. 300 rakımlara kadar olan bölgelerde dahi narenciye üretiminin gerçekleştiğini ifade eden Soydan, "Perşembe'de narenciye üretimi arttı. Üreticiler kendi ihtiyaçlarını karşılarken, yıllık 80-100 ton mandalina, 40 ton portakal ve 20 ton civarında limon üretimi yapılmaktadır" dedi.

“Rekolte Düştü”

Soydan, 2023 yılında yaşanan rekolte düşüklüğüne rağmen üretimin ağaçların yıllık büyümelerine paralel olarak arttığını vurgulayarak, "Üreticilerimizin bir kısmı yeni alanlara narenciye dikimine devam ediyor. Bu, ticari anlamda vatandaşa ufak da olsa önemli bir ekonomik gelir sağlıyor" diye ekledi.

“Mandalina Dalda Kalmayacak”

Mandalina, portakal ve özellikle ince kabuklu ve lezzetiyle ön plana çıkan sastuma cinsi limonların pazara indiğinde büyük talep gördüğünü belirten Soydan, üreticilerin pazara indirdiği ürünleri hızla satabildiğini dile getirdi.

“Büyük Firmalarla Görüşeceğiz”

Soydan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Üretici mandalinasını pazara indirdiğinde satabiliyor anında. Bir talep var ama üretim arttığında belki pazar talepleri az gelecek. Onun için muhakkak bizim önümüzdeki süreçte büyük firmalarla bir görüşme yaparak üreticilerimizin mandalinasını toplatarak firmalara verme, bir bağlantı kurmayla ilgili çalışmalarımız önümüzdeki yıl için olacak. Bu bağlantıyı kurduğumuzda da üreticilerimizin mandalinalarını daha garanti bir şekilde pazarlamış olacağız. Şu anda narenciye gerçekten Ordu’da, özellikle de Perşembe’de önemli bir yer tutuyor. Devamını getirmemiz lazım. Çünkü üretim anlamında çeşitli ekonomik gelirlerin bir kısmı, narenciyeden sağlanıyor” dedi.

“Mandalina Dalda Kalmayacak”

Neredeyse Ordu’daki tüm bahçelerde yetişen portakal ve mandalinaların dalda kalarak çürümesiyle ilgili konuşan Soydan, “Biz bir firmayla bağlantı kurduğumuzda, yani üretici de satacak olduğu yeri bildiği zaman hem mandalina dalda kalmayacak hem de dikim alanlarını kullanmaya gayret edecek. O yüzden bu konuyla ilgili önümüzdeki süreçte olacak muhakkak gerçekçi adımlar atılacak” diyerek sözlerini sonlandırdı.

  Özel Haber/Nergis Kobak

18 Oca 2024 - 13:20 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak