Emekliler Zam Oranına Tepkili

Enflasyon karşısında maaşı günden güne eriyen, güçlükle geçinmeye çalışan emekliler bir kez daha yoksulluğa mahkum edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan en düşük emekli maaşını 10 bin lira olarak açıklayıp 2024 yılını emekli yılı olacak diye duyururken, emekliler ise 10 bin lira maaş ile ne yapacağını kara kara düşünüyor.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
Emekliler Zam Oranına Tepkili
Emekliler Zam Oranına Tepkili
Haber albümü için resme tıklayın

Milyonlarca SSK ve Bağ-Kur emeklisinin yüzde 37,57 olan zam oranı 5 puanlık artış ile yüzde 42,57'ye çıkarıldı. Günlerdir emeklilere ek zam için çalışmalar sürdüren ekonomi yönetimi emekliler için koca bir hayal kırıklığı oldu.

Emekliler Zam Oranına Tepkili

“Emeklilerimizi Asla Darda Bırakmıyoruz…”

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, "Bütçe imkanlarımızı zorlama pahasına da olsa emeklilerimizi asla darda bırakmıyoruz. Emekli aylıklarındaki artışları da yine bu anlayışla belirliyoruz. SSK ve Bağ-Kur emeklisi aylıklarına ilave yüzde 5 daha artış yapacağımız müjdesini buradan vermek istiyorum. SSK ve Bağ-Kur emeklisi Ocak 2024'ten itibaren yüzde 42,6'ya yükseliyor. Temmuz ayında artışlarla birlikte emeklilerimizin hepsi yaklaşık aynı oranlarda maaş artışına kavuşacaklardır." İfadelerini kullandı.

Emekliler Zam Oranına Tepkili

Emekliler Tepkili

Ordulu Pazar esnafı Beyhan Kurt, açıklanan emekli maaşından memnun kalmadığını belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“Açıklanan rakam iyi değil ama diyecek bir şey yok. Elimizden bir şey gelmiyor. Ama sadece bir emekli maaşıyla geçinmek mümkün değil. Verdikleri maaş 10 bin lira. Zaten bir evin kirası o kadar. Nasıl geçinilecek? En az 20 bin lira olmalıydı bence. Bizim Gülyalı’da bile evler 7 bin liradan başlıyor. E vatandaş ne yapacak evi yoksa kalan 3 bin lirayla? Yakacak parası mı verecek yiyecek parası mı verecek?”

Özel Haber/Nergis Kobak

18 Oca 2024 - 09:07 Ordu- Ekonomi

Mahreç  Nergis Kobak