Bu Yolculuk Ertelendi: Cuma Günü Yapılacak!

Teknik bir sorun nedeniyle Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğu, Cuma gününe ertelendi. Gezeravcı’nın yolculuğu 19 Ocak'ta saat 00.49'da yapılacak.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri

Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı'nın da üyesi olduğu Ax-3 misyonu, teknik bir sorun gerekçe gösterilerek 19 Ocak tarihine alındı.

Fırlatma Yarın Gece

SpaceX, Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın yer alacağı Axiom 3 uzay misyonuna ilişkin fırlatmanın yarın geceye ertelendiğini açıkladı.

Bakan Kacır: "Teknik Kontrollerin Tamamlanması Planlanıyor"

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, şu ifadelere yer verdi:

İlk astronotumuz Alper Gezeravcı’nın da yer alacağı fırlatma ertelendi.

Hedeflenen fırlatma zamanı:

19 Ocak 2024 00:49 (Türkiye saati ile)

Bu sürede fırlatma öncesi teknik kontrollerin tamamlanması planlanıyor.

Astronotumuz Alper Gezeravcı’nın bu tarihi misyonu başarıyla gerçekleştirmesi için heyecanla beklemeye devam edeceğiz.

Fırlatılacak Roket Yeniden Kullanılabilecek

Gezeravcı'nın uzaya çıkacak ilk Türk astronot olacağı bu seferde kullanılacak SpaceX Falcon 9 roketi, iki aşamalı ve yeniden kullanılabilir bir roket.

Falcon 9, SpaceX tarafından taşınan yüklerin ve yolcuların Dünya'nın yörüngesine ve uzayın derinliklerine güvenli bir şekilde taşınması için tasarlandı.

Roketin yeniden kullanılabilme özelliği şirketin roketin pahalı parçalarını her yolculukta tekrardan üretme ihtiyacını ortadan kaldırıp, uzay yolculuğunu daha ekonomik hale getiriyor.

17 Oca 2024 - 23:08 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir