AK Parti’nin Ankara Adayı Belli Oldu

Ak Parti'nin yerel seçimlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Turgut Altınok'u göstereceği öne sürüldü.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri

Cumhur İttifakı, 31 Mart yerel seçimlerine hazırlanırken Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayını belirledi. Bu kapsamda, Turgut Altınok'un ismi açıklandı. Yeni Şafak'ın haberine göre, Altınok, Cumhur İttifakı'nın Ankara'da büyükşehir belediye başkanlığı için yarışacak.

Turgut Altınok Kimdir?

1962 yılında Ankara'nın Balâ ilçesinde doğan Altınok, ilk ve ortaöğrenimini Ankara'da tamamladıktan sonra uluslararası hukuk alanında yükseköğrenimine devam etti. Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik çalışmaları nedeniyle Azerbaycan Uluslararası Vektör İlim Merkezi ve Kazakistan Abay Devlet Üniversitesi tarafından "Profesör" unvanına layık görüldü.

Siyasi kariyerine Ülkü Ocakları'nda adım atan Altınok, daha sonra Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) Keçiören İlçe Başkanlığı görevini üstlendi. 27 yaşında, 12 Eylül Darbesi'nden sonra Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev aldı. 1994 ve 1999 yerel seçimlerinde MHP ve Fazilet Partisi'nden Keçiören Belediye Başkanlığı'na seçilen Altınok, 2004 yerel seçimlerinde AK Parti'den Keçiören Belediye Başkanlığı'na seçildi.

Altınok'un belediye başkanlığı dönemlerinde Keçiören, turizm merkezi haline gelerek Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın "Gezilecek Yerler" kataloğunda yer aldı. Adalet, hoşgörü ve samimiyet anlayışıyla öne çıkan Altınok, vatandaşların takdirini kazandı. Yenilikçi projeleri ve örnek belediyecilik anlayışıyla "Model Başkan" olarak tanındı.

Altınok'un Keçiören'e kazandırdığı birçok eser arasında Atatürk Cumhuriyet Kulesi, Atatürk Ankara Milli Mücadele Müzesi, Deniz Dünyası, Türkiye'nin ilk şehir merkezli teleferiği, Ankara Evi, Türk Büyükleri Anıtı, Estergon Türk Kültür Merkezi, Keçiören Saat Kulesi, Keçiören Doğal Yaşam Parkı, Kösrelik Göleti Mesire Alanı gibi birçok proje bulunmaktadır.

Evli ve dört çocuk babası olan Turgut Altınok, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Cumhur İttifakı'nın güçlü adayı olarak öne çıkıyor.

17 Oca 2024 - 16:36 Ankara- Siyaset

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu